Мерос мол-мулкидан мажбурий улуш олиш ҳуқуқига эга шахснинг меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома бериш ҳақида аризаси
Нотариус тўғрисида маълумотлар
Аризачи тўғрисида маълумотлар
• (вилоят, туман (шаҳар), кўча номи)
Ариза келиб тушди:
Ариза келиб тушган сана йил
Ариза киритилаётган нотариал идора манзилидаги Нотариал идора рақами -сон давлат нотариал идораси
Мерос иши № Мерос ишининг рақами
Аризачининг яшаш уй рақами-уйда яшовчи Аризачининг Ф.И.О.дан (паспорт Аризачининг паспорт серияси ва рақами Аризачига паспорт берган ИИБ ҳудуди номи томонидан Аризачига паспорт берилган сана йилда берилган)а
Ўзбекистон Республикаси, Ариза киритилаётган нотариал идора манзили,
Менинг турмуш ўртоғим Вафот этган шахснинг Ф.И.О. Вафот этган шахснинг яшаган манзили,Вафот этган шахснинг яшаган уй рақами-уйда доимий равишда яшаб келиб, Шахснинг вафот этган санаси куни вафот этди.
Унинг ўлимидан сўнг мерос мол-мулк сифатида Вафот этган шахснинг молк-мулки жойлашган манзилида жойлашган Вафот этган шахснинг мерос сифатида бўлиб қолган уй рақами-уй қолди.
Нотариус идораси манзилидаги Нотариал идора рақами-сон давлат нотариал идораси нотариуси Нотариус Ф.И.О. томонидан Қайд қилинган реестр рақами реестр рақами билан қайд қилинган васиятномада марҳумнинг меросхўри деб унинг фарзанди Марҳумнинг меросхўри Ф.И.О. кўрсатилган.
Мен меҳнатга қобилиятсизлигим туфайли Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 1142-моддасига асосан юқорида кўрсатилган мерос мол-мулкдан мажбурий улуш олувчи сифатида менга меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисида гувоҳнома беришингизни сўрайман.
Аризамга қуйидаги ҳужжатларни илова қиламан:
1. Марҳумнинг ўлими ҳақидаги гувоҳномаси нусхаси.
2. Никоҳ тузилганлиги гувоҳномаси нусхаси.
3. Марҳумнинг турар жойидан маълумотнома.
4. Меҳнатга қобилиятим йўқлиги тўғрисида ҳужжат.
Ариза берувчи:_____________________________________________________________
Фуқаро Аризачининг Ф.И.О.нинг шахси Аризачига паспорт берган ИИБ ҳудуди номи ИИБ томонидан Аризачига паспорт берилган сана йилда берилган Аризачининг паспорт серияси ва рақами паспорт бўйича аниқланди.
Нотариус_________________________________________________________________

Заявление на получение свидетельства о праве на наследство лица, имеющего право на обязательную долю в наследственном имуществе
Республика Узбекистан
Ф.И.О. нотариуса нотариусу
государственной нотариальной конторы № Номер нотариальной конторы нотариальной конторы, занимающейся частной практикой, расположенной по адресу Адрес нотариальной конторы, в которую адресовано заявление
Заявление поступило: Дата поступления заявления год
Наследственное дело № Номер наследственного дела от Ф.И.О. заявителя,
проживающего по
адресу Адрес жительства заявителя,дом № Номер дома, в котором проживает заявитель (паспорт Серия и номер паспорта заявителя выдан Наименование ОВД, выдавшего паспорт заявителя в Дата выдачи паспорта заявителя году)
Республика Узбекистан,Адрес нотариальной конторы, в которую адресовано заявление,
Дата удостоверения заявления
Мой супруг Ф.И.О. умершего лица постоянно проживал по адресу Адрес жительства умершего лица дом № Номер дома, в котором проживало умершее лицо,умер в Дата смерти лица году.
После его смерти в качестве наследственного имущества остался дом № Номер дома, который является наследственным имуществом умершего лица,расположенный по адресу Адрес, где расположено имущество умершего лица.
Согласно завещанию, удостоверенному нотариусом Ф.И.О. нотариуса государственной нотариальной конторы № Номер нотариальной конторы,занимающейся частной практикой, расположенной по адресу Адрес нотариальной конторы под реестровым номером Реестровый номер,наследником умершего указан его ребенок Ф.И.О. наследника умершего лица.
По причине моей нетрудоспособности, согласно статье 1142 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, прошу вас выдать мне свидетельства о праве на наследство в качестве лица, имеющего право на обязательную долю в вышеуказанном имуществе.
Кзаявлению прилагаю следующие документы:
1. Копия свидетельства о смерти умершего.
2. Копия свидетельства о заключении брака.
3. Справка с места жительства умершего.
4. Документ о моей нетрудоспособности.
Заявитель:_____________________________________________________________
Личность Ф.И.О. заявителя установлена по паспорту Серия и номер паспорта заявителя ,выданного ОВД Наименование ОВД, выдавшего паспорт заявителя в Дата выдачи паспорта заявителя году.
Нотариус_________________________________________________________________