ПУЛЛИК ТАЪЛИМ ХИЗМАТЛАРИНИ КЎРСАТИШ БЎЙИЧА
Устав асосида иш кўрувчи Пуллик таълим ташкилоти (мактаб) номи ва рақами мактаби (кейинги ўринларда «Мактаб» деб юритилади) директори Пуллик таълим ташкилоти (мактаб) директорининг Ф.И.О.си бир томонидан, ушбу мактабнинг Пуллик таълим ташкилоти (мактаб)да таҳсил олаётган ўқувчининг синфи синф ўқувчиси Пуллик таълим ташкилоти (мактаб)да таҳсил олаётган ўқувчининг Ф.И.О.сининг манфаатларини ифода этувчи Буюртмачининг манзили манзилида яшовчи, Буюртмачининг Ф.И.О.си (кейинги ўринларда «Буюртмачи» деб юритилади) иккинчи томондан мазкур шартномани қуйидагилар тўғрисида туздилар:
1. ШАРТНОМА ПРЕДМЕТИ
1.1. Ушбу шартнома ўқув дастурларида назарда тутилмаган машғулотлар бўйича қўшимча пуллик хизматлар, жумладан, тўгарак ҳамда спорт секцияларини ташкил этиш муносабатларини тартибга солади.
1.2. Шартномага асосан ўқувчи пуллик хизматлар асосида қуйидагилар билан таъминланади:
Машғулотлар соат Пуллик таълим ташкилоти (мактаб)да дарсларни бошланиш вақтидан соат Пуллик таълим ташкилоти (мактаб) да дарслар якунланиш вақтигача бўлган вақт мобайнида тасдиқлаган дарс жадвалига асосан олиб борилади.
Дарс машғулотлари билан бир қаторда, ўқувчи Шартнома тузилаётган ўқувчи қатнашадиган тўгалаклар номлари тўгаракларига ҳам қатнашади.
2. МАКТАБНИНГ ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРИ
2.1. Мактабнинг ҳуқуқлари:
Ўқувчидан ўқув режаси ва дастурлари, мактаб ички тартиб-қоидаларига риоя этишини талаб қилиш;
Дарс жараёни вақтида ўқувчидан ўқув ва ижро интизомига қатъиян риоя этишини талаб қилиш;
Ўқувчидан ижтимоий фаоллик, ташаббускорлик, устоз ва мураббийларни ҳурмат қилишни, мактаб мулки, нуфузини ҳимоя қилишни талаб қилиш;
Буюртмачидан мазкур шартномада белгиланган тўловларни ўз вақтида тўлашни талаб қилиш;
Тўловлар ўз вақтида амалга оширилмаган тақдирда ўқувчини қўшимча машғулотлардан (дарслардан) четлаштириш.
2.2. Мактабнинг мажбуриятлари:
Давлат таълим стандарти, ўқув режаси ва дастурларига мувофиқ мактабда ўқувчини ўқитишни ташкил этиш;
Мактабда қўшимча машғулотлар жараёнларига малакали ўқитувчиларни жалб этиш, илғор педагогик технологияларни, замонавий компьютер ва ахборот-коммуникация технологиялари ва воситаларини жорий этиш;
Ўқувчида билим олиш салоҳиятини шакллантириш мақсадида ўқув режасига қўшимча равишда турли интерактив дарсларни ташкил этиш;
Қўшимча машғулотларда ўқувчига мактабнинг мавжуд ўқув-услубий, ахборот-ресурс ва моддий-техника базасига мувофиқ ўқиш учун барча зарур шарт-шароитларни яратиш;
Қўшимча машғулотлар учун белгиланган тўлов миқдори тўғрисидаги маълумотни ўз вақтида (ўқув жараёни бошланишидан 10 кун олдин) буюртмачиларга етказиш ва уларни белгиланган тартибда кўрсатиладиган пуллик хизматлар шартлари билан таништириш;
3. БУЮРТМАЧИНИНГ ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРИ
3.1. Буюртмачининг ҳуқуқлари:
Мактабдан ўқув машғулотларида ва тўгаракларда ўқувчига замонавий тараққиёт даражасига мос келувчи билим ва кўникмалар берилишини талаб қилиш, тегишли ўқитувчилардан таълим, тарбия соҳасида маслаҳатлар олиш;
3.2. Буюртмачининг мажбуриятлари:
Кўрсатилаётган қўшимча пуллик хизматлар учун бир календарь ой учун белгиланган тўлов миқдорини мазкур шартноманинг 4.1.1 ва 4.2 бандларида белгиланган муддатларда ва миқдорларда тўлиқ ҳажмда ва ўз вақтида тўлаш;
Мазкур шартнома талабларига сўзсиз амал қилиш мақсадида ва шартномада кўрсатилган қўшимча таълим ва бошқа хизматлардан фойдаланиш учун ўқувчининг дарсларга мунтазам равишда қатнашиши назоратини таъминлаш;
Ўқувчи томонидан мактаб мулкига етказилган моддий зарарни қоплаш.
4. МОЛИЯВИЙ ШАРТЛАР
4.1. Кўрсатилаётган жами қўшимча пуллик хизматлар учун бир календарь ойда амалга оширилиши лозим бўлган тўлов миқдори Мактабда бир календарь ой учун белгиланган пул тўловлари миқдори сўмни ташкил этади.
4.1.1. Шу жумладан, ушбу шартномада кўрсатилган қўшимча машғулотлар учун тўланадиган маблағ қуйидаги миқдорда белгиланади (хизматлар турлари бўйича):
Биринчи тўгарак номиБиринчи тўгарак учун бир ойлик тўлов миқдори сўм;
Иккинчи тўгарак номиИккинчи тўгарак учун бир ойлик тўлов миқдори сўм;
Учинчи тўгарак номиУчинчи тўгарак учун бир ойлик тўлов миқдори сўм;
4.2. Тўлов ҳар ойнинг 5 (бешинчи) санасидан кечикмаган ҳолда, буюртмачи томонидан 100 (юз) фоиз олдиндан амалга оширилади.
Тўлов банклар орқали мактабнинг тегишли ғазначилик бўлимларида очилган шахсий ғазначилик ҳисобварақларига нақд пул ёки пул ўтказиш йўли билан амалга оширилади.
4.3. Ушбу шартнома бўйича тўлов тури буюртмачи томонидан танланади.
4.4. Кўрсатилаётган қўшимча пуллик хизматларнинг тўлов миқдори базавий ҳисоблаш миқдори ўзгаришига мос равишда ўзгаради.
4.5. Ушбу шартноманинг 4.1 ва 4.2-бандларига мувофиқ қўшимча пуллик хизматлар учун тўлов буюртмачи томонидан ўз вақтида амалга оширилмаса, ушбу шартнома бекор қилиниб, ўқувчи қўшимча машғулотлардан (дарслардан) четлаштирилади.
4.6. Ўқувчининг касаллиги ёки бошқа асосли сабаб ва ҳолатларда, буюртмачининг ёзма аризасига биноан ушбу шартнома бекор қилинади ва хизматларни кўрсатилмаган қисми учун олдиндан тўланган тўлов қайтарилади.
4.7. Ўқувчи машғулотларни сабабсиз қолдирган ҳолатларда буюртмачига хизматлар учун олдиндан ўтказилган тўловлар қайтарилмайди.
5. ШАРТНОМАНИНГ АМАЛ ҚИЛИШ МУДДАТИ
5.1. Шартнома томонлар уни имзолаб, мактаб ҳисобрақамига буюртмачи томонидан қўшимча таълим ва бошқа пуллик хизматлар учун тўловлар амалга оширилгандан сўнг кучга киради ва тарафлар мажбуриятларни тўлиқ бажаргунга қадар амал қилади.
6. ШАРТНОМАНИ БЕКОР ҚИЛИШ ҲОЛАТЛАРИ
6.1. Қуйидаги ҳолларда шартнома бекор қилинади:
тарафларнинг келишувига мувофиқ;
ўқувчи мактабда ўрнатилган тартибга мувофиқ мактаб директорининг буйруғига асосан қўшимча машғулотлардан (дарслардан) четлаштирилганда;
томонлардан бири шартнома шартларини бажармаганда;
узрли сабаблар билан буюртмачининг ёзма аризасига кўра;
қонун ҳужжатларида кўрсатилган бошқа ҳолларда.
7. БОШҚА ШАРТЛАР
7.1. Ушбу Шартномадан келиб чиқадиган низолар қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда кўриб чиқилади. Агар низоларни тинч йўл билан ҳал этишнинг иложи бўлмаса, низо қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда судда кўриб чиқилади.
7.2. Ушбу Шартномада ёзма равишда бажарилган ва икки томонлама имзоланган барча иловалар, қўшимчалар ва ўзгартиришлар шартноманинг ажралмас қисми бўлади ва юридик кучга эга деб ҳисобланади.
7.3. Шартнома тенг юридик кучга эга бўлган икки нусхада тузилади. Шартноманинг бир нусхаси мактабда, иккинчи нусхаси буюртмачида сақланади.

• Примечание: например, директор Ш. Алиев
Действующий на основании Устава директор школы Название и номер платной образовательной организации (школы),Ф.И.О. директора платной образовательной организации (школы),далее именуемый "Школа", с одной стороны, Ф.И.О. заказчика,проживающий по адресу Адрес заказчика,представляющий интересы ученика Класс ученика, учащегося в платной образовательной организации (школе) класса Ф.И.О. ученика, учащегося в платной образовательной организации (школе),далее именуемый Заказчик, с другой стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1.1. Данный Договор регулирует взаимоотношения по организации предоставления платных образовательных услуг по направлениям, не предусмотренным учебной программой, в том числе кружки и спортивные секции.
2. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ШКОЛЫ
2.1. Школа имеет право:
требовать от ученика соблюдения требований учебного плана и программ, внутреннего распорядка и требований устава Школы;
требовать от ученика соблюдения учебной дисциплины во время занятий;
требовать от ученика уважительного отношения к учителям и наставникам, а также бережного отношения к имуществу Школы;
требовать от заказчика своевременной оплаты стоимости услуг, указанной в настоящем Договоре;
при несвоевременной оплате отстранить ученика от дополнительных занятий (уроков).
2.2. Школа обязана:
организовать обучение ученика в школе в соответствии со стандартом государственного образования, согласно учебному плану и учебным программам;
внедрять современные технологии в процесс обучения и преподавания, современные компьютерные и информационно-коммуникационные технологии и привлекать квалифицированных преподавателей в процессе обучения;
организовать различные интерактивные уроки в дополнение к учебному плану в целях развития способностей ученика;
создавать все необходимые условия для обучения ученика на дополнительных занятиях в соответствии с существующей учебно-методической, информационно-ресурсной и материально-технической базой Школы;
своевременно (за 10 дней до начала обучения) информировать заказчика о размере оплаты за оказание дополнительных образовательных услуг и ознакомить его с условиями, изложенными в настоящем Договоре.
3. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ЗАКАЗЧИКА
3.1. Заказчик имеет право:
требовать от школы предоставления на учебных занятиях и кружках ученику знаний и умений, соответствующих уровню современного прогресса, получения консультаций от соответствующих учителей в области образования, воспитания.
3.2. Заказчик обязан:
обеспечить оплату установленной суммы за дополнительные платные услуги за календарный месяц в полном объеме и в срок, указанный в п. 4.1.1. и п. 4.2. настоящего Договора;
обеспечить контроль за регулярным посещением учащимся занятий в целях безоговорочного соблюдения требований настоящего Договора и с целью использования дополнительного образования и других услуг, предусмотренных Договором;
оозместить материальный ущерб, нанесенный учеником имуществу Школы.
4. ФИНАНСОВЫЕ УСЛОВИЯ
4.1. Общая стоимость оказываемых дополнительных платных образовательных услуг за календарный месяц составляет Размер денежной оплаты, установленной за один календарный месяц в школе сумов.
4.1.1. Кроме того, стоимость образовательных услуг, предусмотренных настоящим Договором, определяется в следующих размерах (по видам услуг):
Название первого кружкаРазмер месячной оплаты за первый кружок сумов;
Название второго кружкаНазвание второго кружка сумов;
Название третьего кружка Размер месячной оплаты за третий кружок сумов;
4.2. Оплата производится заказчиком не позднее 5-го (пятого) числа каждого месяца внесением 100-предоплаты.
Оплата может быть произведена путем перечисления или оплаты наличными средствами на открытый соответствующими казначейскими отделениями лицевой (расчетный) счет Школы.
4.3. Способ оплаты по данному Договору выбирает заказчик.
4.4. Размер оплаты дополнительных образовательных услуг может изменяться в зависимости от коэффициента повышения базовой расчетной величины.
4.5. В случае несвоевременной оплаты заказчиком стоимости образовательных услуг, указанных в пунктах 4.1 и 4.2 настоящего Договора, ученик отстраняется от дополнительных занятий (уроков).
4.6. При наличии у ученика медицинского заключения о наличии болезни или в других случаях и причинах, на основании письменного заявления заказчика настоящий Договор расторгается и предварительная оплата за ту часть услуг, которая не была оказана, возвращается.
4.7. В случаях когда ученик без причины пропускает занятия, предварительная оплата, произведенная заказчиком, не возвращается.
5. СРОК ДЕЙСТВИЯ ДОГОВОРА
5.1. Договор вступает в силу после его подписания сторонами и внесения на счет школы платежей за дополнительное образование и другие платные услуги заказчиком, и действует до полного выполнения сторонами взятых на себя обязательств.
6. ПОРЯДОК РАСТОРЖЕНИЯ ДОГОВОРА
6.1. Договор считается расторгнутым:
по соглашению сторон;
при отстранении ученика от занятий (уроков) в рамках оказания образовательных услуг по распоряжению директора Школы в установленном порядке;
при отклонении от исполнения условий настоящего Договора одной из сторон;
по письменному запросу заказчика с указанием причин;
вдругих случаях, предусмотренных законодательством.
7. ДРУГИЕ УСЛОВИЯ
7.1. Споры, вытекающие при исполнении настоящего Договора, рассматриваются в порядке, установленном законодательством. Если спор не может быть разрешен мирным путем, то он разрешается в суде в порядке, установленном законодательством.
7.2. Все приложения, дополнения и изменения, сделанные в письменной форме и приложенные к настоящему Договору, являются неотъемлемой частью данного Договора и считаются законными.
7.3. Договор составляется в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу. Один экземпляр Договора хранится в школе, второй экземпляр хранится у заказчика.