(Сифатсиз товарни алмаштириш тўғрисида)
Мен жавобгардан Даъвогар сифатсиз товарни сотиб олган сана куни Даъвогар сотиб олган сифатсиз товарнинг русуми русумли Даъвогар сотиб олган товарнинг номини сотиб олдим. Жавобгар Даъвогар сотиб олган сифатсиз товарнинг русуми русумли Даъвогар сотиб олган товарнинг номи бўйича Жавобгарнинг товар бўйича берган кафолат муддатилик кафолат берган ва товарнинг паспортига имзо қўйиб, муҳр босиб берган. Бироқ, Мен товарни уйимга олиб борганимда Товарда аниқланган нуқсонлар каби нуқсонлари борлиги аниқланди. Ушбу нуқсонларни жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сига айтсамда, жавобгар сифатсиз Даъвогар сотиб олган товарнинг номини қайтариб олмади. Мен бир неча марта жавобгардан товарни янгисига алмаштириб беришни сўрасамда, жавобгар бундан бўйин товлади. Шундан сўнг мен бир неча ташкилотларга мурожаат қилишга мажбур бўлдим.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 434-моддаси, 1-қисми талабига кўра, сотиб олувчига сифати тегишли даражада бўлмаган товар сотилганида, агар унинг камчиликлари шартнома тузиш пайтида маълум қилинмаган бўлса, сотиб олувчи ўз хоҳишига кўра худди шу маркадаги (моделдаги, артикулдаги) сифати тегишли даражада бўлган товарга алмаштиришни талаб қилиш ҳуқуқига эга.
Ўзбекистон Республикасининг “Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонуни 13-моддасига мувофиқ нуқсонли товар сотилганда истеъмолчи, агар бу ҳол шартнома тузиш пайтида айтиб ўтилмаган бўлса, ўз хоҳишига қараб қуйидагилардан бирини талаб қилишга ҳақли:
товарни айни шундай маркали (моделли, артикулли) мақбул сифатли товарга алмаштириб бериш;
товарни бошқа маркали (моделли, артикулли) шундай товарга алмаштириб, унинг харид нархини тегишинча қайта ҳисоб-китоб қилиш;
товарнинг нуқсонларини бепул бартараф этиш ёки истеъмолчининг ёхуд учинчи шахснинг нуқсонларни бартараф этишга қилган харажатларини қоплаш;
харид нархини нуқсонга мутаносиб равишда камайтириш;
шартномани бекор қилиб, кўрилган зарарни қоплаш каби нормалар белгиланган.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 434-моддаcига, Ўзбекистон Республикасининг “Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунига асосан,

Ответчик: Ф.И.О. Ответчика |
Я Дата приобретения некачественного товара Истцом приобрел у Ответчика Наименование некачественного товара, приобретенного Истцом марки Марка некачественного товара, приобретенного Истцом.Ответчик по Наименование некачественного товара, приобретенного Истцом марки Марка некачественного товара, приобретенного Истцом предоставил гарантийный срок Гарантийный срок, предоставленный на некачественный товар Ответчиком ,поставил подпись и печать в паспорт товара. Однако, когда я привез товар домой в нем, были обнаружены такие недостатки как Недостатки, обнаруженные в товаре.Несмотря на то, что я указал о них Ф.И.О. Ответчика,он не принял некачественный Наименование некачественного товара, приобретенного Истцом обратно. Несколько раз я просил Ответчика заменить товар на другой, но он отверг мои предложения. После этого я был вынужден обратиться в несколько организаций.
Согласно части первой статьи 434 Гражданского кодекса Республики Узбекистан покупатель, которому продан товар ненадлежащего качества, если его недостатки не были оговорены при заключении договора, вправе по своему выбору потребовать замены на товар надлежащего качества аналогичной марки (модели, артикула).
Встатье 13 Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей» определено, что потребитель, которому продан товар с недостатками, если это не было оговорено при заключении договора, вправе по своему выбору потребовать:
замены на товар надлежащего качества аналогичной марки (модели, артикула);
замены на такой же товар другой марки (модели, артикула) с соответствующим перерасчетом покупной цены
безвозмездного устранения недостатков товара или возмещения расходов на исправление недостатков потребителем либо третьим лицом;
соразмерного уменьшения покупной цены;
расторжения договора с возмещением понесенных убытков.
Исходя из вышеизложенного и требований законодательства, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 434 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей»
Заменить мне некачественный Наименование некачественного товара, приобретенного Истцом марки Марка некачественного товара, приобретенного Истцом на качественный Наименование некачественного товара, приобретенного Истцом такой же модели.