Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarini xorijda ishga joylashtirish boʻyicha xizmatlar koʻrsatish shartnomasi
Yuboruvchi
Talabgor
• Izoh: Ushbu bandga toʻlovning ikkinchi qismini amalga oshirishdan oldin yuboruvchi tomonidan amalga oshirilishi lozim boʻlgan ishlar (masalan talabgorni til yoki mutaxasislik boʻyicha oʻqitish va boshqalar) yoziladi.
• Izoh: Ushbu joyga yuboruvchining shartnoma matnida yozilmagan huquqlari yozilishi mumkin.
• Izoh: Ushbu joyga yuboruvchining shartnoma matnida yozilmagan boshqa majburiyatlari yozilishi mumkin.
(Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarini xorijda ishga joylashtirish boʻyicha xizmatlar koʻrsatish toʻgʻrisida)
Shartnoma tuzilgan vaqt
Ushbu shartnoma Nizom hamda Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan Yuboruvchiga mazkur faoliyat bilan shugʻullanish uchun litsenziya berilgan sana yilda berilgan Yuboruvchiga mazkur faoliyat bilan shugʻullanish uchun berilgan litsenziya raqami-son litsenziya asosida faoliyat koʻrsatuvchi Yuboruvchi tashkilotning toʻliq nomi va tashkiliy-huquqiy shakli nomidan mazkur tashkilot Yuboruvchi tashkilot rahbarining lavozimi Yuboruvchi tashkilot rahbari F.I.O (keyingi oʻrinlarda Yuboruvchi tashkilot deb ataladi) va Talabgorning manzili da yashovchi Talabgorning tugʻilgan yili yilda tugʻilgan, (pasport: Talabgorning pasport seriyasi va raqami Talabgorga pasport bergan IIB nomi tomonidan Talabgorga pasport berilgan sana berilgan) Oʻzbekiston Respublikasi fuqarosi Talabgorning F.I.O (keyingi oʻrinlarda Talabgor deb ataladi) quyidagilar toʻgʻrisida mazkur shartnomani (keyingi oʻrinlarda Shartnoma deb ataladi) tuzdi:
1. Shartnoma maqsadi
1.1. Yuboruvchi Talabgorga Talabgar ishga yuboriladigan mutaxassislik mutaxassisligi/kasbi boʻyicha Talabgor kelgusida ishga yuboriladigan davlat nomi davlatida boʻsh ish oʻrinlarini tanlash, ketishdan oldin moslashtirish va Talabgor kelgusida ishga yuboriladigan davlat nomida ishga joylashtirish boʻyicha xizmatlar koʻrsatadi.
1.2. Talabgor va xorijiy ish beruvchi oʻrtasidagi mehnat shartnoma mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsat etish xususiyatiga ega boʻlgan hujjatlar olingach, ishga joylashtiriladigan davlat hududida imzolanadi.
2. Shartnomaning amal qilish muddati
2.1. Ushbu Shartnoma Shartnomaning amal qilish muddati yilga qadar amal qiladi.
3. Hisob-kitoblar miqdori va tartibi
3.1. Yuboruvchi tashkilot tomonidan koʻrsatiladigan xizmatlar uchun talabgor jami Talabgor tomonidan yuboruvchiga toʻlanadigan xizmat haqi (Shartnoma qiymati) soʻm miqdoridagi pul mablagʻlarini taraflarning kelishuviga asosan naqd pul koʻrinishida toʻlaydi.
3.2. Toʻlovlarning Toʻlovning birinchi qismini tashkil etuvchi shartnoma qiymati foizi foiz qismi mazkur shartnoma tuzilganidan soʻng Toʻlovning birinchi qismi toʻlanadigan muddat ish kunida toʻlanadi.
Toʻlovning qolgan Toʻlovning ikkinchi qismini tashkil etuvchi shartnoma qiymati foizi foiz qismi yuboruvchi tomonidan Toʻlovning ikkinchi qismini amalga oshirish shartlari ishlar amalga oshirilgan soʻng Toʻlovning ikkinchi qismini amalga oshirish muddati ish kunida toʻlanadi.
4. Ishga joylashtiriladigan davlatda ishlash shartlari
4.1. Ishga joylashtiriladigan davlat hududida vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun Talabgor, agar ishga joylashtiriladigan davlat qonun hujjatlarida boshqacha tartib nazarda tutilmagan boʻlsa, maxsus ruxsatnomaga ega boʻlishi kerak.
4.2. Ishga joylashtiriladigan davlat hududida vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish davrida yashash va boshqa ijtimoiy shart-sharoitlar bilan bogʻliq xarajatlar, kelgusida Talabgor va xorijiy ish beruvchi oʻrtasida imzolanadigan mehnat shartnomasi bilan tartibga solinadi.
4.3. Mehnat faoliyati davrida, ish haqi va boshqa toʻlov summalari mehnat shartnomasi asosida Talabgor va xorijiy ish beruvchi oʻrtasida aniqlanadi. Talabgorning ish haqi summasi xodimlarning tegishli toifasi uchun ishga joylashtiriladigan davlat fuqarolari uchun qonun hujjatlarida belgilangan ish haqidan kam boʻlmasligi kerak.
4.4. Ishga joylashtiriladigan davlat hududida mehnat migrantining ish vaqti qonun hujjatlarida belgilangan ish vaqti muddatidan oshmasligi kerak. Shunga muvofiq mehnat shartnomasi asosida hafta davomida ish vaqtining davomiyligi aniqlanadi.
4.5. Xodimni ish vaqtidan keyin ishga jalb qilishga yoʻl qoʻyilmaydi. Xodim va ish beruvchi oʻrtasida xodimning roziligi bilan oʻzaro bitim tuzilgan holat bundan mustasno.
4.6. Ish vaqtidan keyin, shuningdek, dam olish va bayram kunlaridagi ish uchun ishga joylashtiriladigan davlatning mehnat toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga muvofiq haq toʻlanadi.
4.7. Talabgor kelgusida ishga joylashtiriladigan davlatda mehnat majburiyatlarini muntazam ravishda buzsa va u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinsa u oʻz mablagʻlari hisobidan oʻzi yashaydigan mamlakatga qaytariladi.
5. Yuboruvchi tashkilotning huquqlari va majburiyatlari
5.1. Yuboruvchi tashkilot fuqarolarni ishga joylashtirish, ularning malakasini oshirish/ularni qayta tayyorlash, shuningdek, ishga joylashtiriladigan davlatga mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun yuborishda quyidagi huquqlarga ega:
mazkur Shartnoma talablarini buzgan va joʻnab ketishdan oldin moslashtirish jarayonida ishtirok etmagan Talabgorlarni chetlashtirish;
5.1-bandning ikkinchi xatboshiga muvofiq chetlashtirilgan fuqarolardan ishlab chiqarish xarajatlarini oʻqitish soatlariga yoki yetkazilgan zararni undirish.
Yuboruvchining huquqlari
5.2. Ishga joylashtiriladigan davlat hududida Talabgorlar huquqlarini va kafolatlarini taʼminlash boʻyicha Yuboruvchi tashkilotning majburiyatlari quyidagilardan iborat:
xorijiy ish beruvchi bilan tuziladigan mehnat shartnomasi loyihasini Talabgorga taqdim etish va uni mazkur loyiha shartlari bilan batafsil tanishtirish;
xorijiy ish beruvchining asosiy talablari va ishga joylashtirish shartlari boʻyicha Talabgorlarga umumiy axborot va tavsiyalar berish;
tibbiy koʻrik yakunlari boʻyicha sogʻlom deb topilgan Talabgorni mehnat faoliyatiga joʻnab ketishdan oldin tayyorlash jarayonini malakali oʻqituvchilar/mutaxassislarni jalb qilgan holda tashkil etish;
ishga joylashtiriladigan davlatning oʻziga xos xususiyatlaridan kelib chiqib, shuningdek, xorijiy ish beruvchilar talablariga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarining raqobatbardoshligini oshirish maqsadida Talabgorning oʻquv-tayyorgarlik, moslashish (til boʻyicha, ixtisoslashtirilgan va kasb bilan bogʻliq) kurslari hamda tadbirlarida ishtirok etishini tashkil qilish;
imtiyozli chiptalarni xarid qilish uchun Talabgorni Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi bazasida albatta roʻyxatdan oʻtkazish;
chiptalar xarid qilishda amaliy yordam berish va Talabgorlarni ishga joylashtiriladigan davlatga uyushgan holda joʻnatish;
Talabgorlarga ishga joylashtiriladigan davlatda hamrohliq qilish; mehnat shartnomasi tugaguniga qadar ishga joylashtiriladigan davlat hududida mehnat migrantlarining huquqlari va manfaatlarini himoya qilish;
xorijiy ish beruvchining talablariga muvofiq Talabgorlarning tibbiy koʻrikdan oʻtishini tashkil etish;
mehnat migrantlariga xorijiy ish beruvchilar tomonidan ish haqi oʻz vaqtida toʻlanishini nazorat qilish;
ishga joylashtiriladigan davlat fuqarolari uchun moʻljallangan darajadan past boʻlmagan darajada munosib mehnat qilish va yashash sharoitlari normalariga rioya etish;
xodim mehnat faoliyatini boshlagan davrdan boshlab, uni ishlab chiqarishdagi koʻngilsiz hodisalardan, shu jumladan ish vaqtidan tashqari koʻngilsiz hodisalardan tibbiy sugʻurta qilishni xorijiy ish beruvchi bilan birgalikda taʼminlash.
Yuboruvchining majburiyatlari
6. Talabgorning huquqlari va majburiyatlari
6.1. Talabgor ishga joylashtiriladigan davlat hududida mehnat faoliyatini amalga oshirishda quyidagi huquqlarga ega:
talabgor va xorijiy ish beruvchi oʻrtasida tuzilgan mehnat shartnomasiga muvofiq mehnat faoliyatini amalga oshirish;
ishga joylashtiriladigan davlat qonun hujjatlariga qatʼiy rioya qilingan taqdirda, shaxsiy huquqlar va erkinliklar, ijtimoiy va iqtisodiy huquqlardan foydalanish;
ishga joylashtiriladigan davlat hududida mehnat faoliyatini amalga oshirish vaqtida olingan ish haqidan va boshqa daromadlardan erkin foydalanish;
sugʻurta turlari boʻyicha sugʻurta toʻlovlarini talab qilish va ulardan foydalanish;
xorijiy ish beruvchilar bilan mehnat faoliyatini amalga oshirgan davrida yuzaga kelgan nizolarni hal etish uchun Yuboruvchi tashkilotga va Oʻzbekiston Respublikasining Elchixonasiga/konsullik muassasalariga bevosita murojaat qilish.
Talabgorning huquqlari
6.2. Ushbu shartnomaga muvofiq Talabgor ishga joylashtiriladigan davlat hududida mehnat faoliyatini amalga oshirishda oʻz zimmasiga quyidagi majburiyatlarni oladi:
ishga joylashtiriladigan davlat qonun hujjatlariga qatʼiy rioya etish va mazkur davlat anʼanalarini hurmat qilish;
ushbu Shartnomaning 3.1-bandida koʻrsatilgan summani 3.2 bandda belgilangan muddatda toʻlash;
belgilangan ichki tartibga rioya qilish hamda oʻqitish va moslashtirish jarayonida ishtirok etish;
ushbu Shartnoma shartlariga rioya qilish, mehnat faoliyatini xorijiy ish beruvchi va mehnat migranti oʻrtasida tuzilgan mehnat shartnomasiga muvofiq amalga oshirish;
ishga joylashtiriladigan davlat hududida boʻlish tartibiga rioya qilish;
ushbu Shartnoma majburiyatlarini bajarishga toʻsqinlik qiladigan/uni murakkablashtiradigan holatlar yuzaga kelganda, Yuboruvchi tashkilotga murojaat qilish;
mehnat shartnomasi muddati va ishga joylashtiriladigan davlatda vaqtincha roʻyxatdan oʻtish (viza) muddati tugagach (yoki xorijiy ish beruvchi bilan kelishilgan holda muddat tugashidan oldin) oʻzi yashaydigan mamlakatga oʻz vaqtida qaytib ketish;
mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsat (patent) olgunlariga qadar yashash va ovqatlanish bilan bogʻliq xarajatlarni oʻz mablagʻlari hisobidan qoplash.
Talabgorning majburiyatlari
6.3. Talabgor ishga joylashtiriladigan davlat hududida fuqarolik-huquqiy munosabatlar (oʻzi tomonidan sodir etiladigan huquqbuzarliklar, zarar yetkazish) doirasida yuzaga keladigan majburiyatlar va ularning oqibatlari uchun shaxsan oʻzi javob beradi
7. Qoʻshimcha shartlar
7.1. Mehnat migranti ishlab chiqarishda jarohat olsa/mayib boʻlsa, tibbiy xizmat koʻrsatish va/yoki oʻzi yashaydigan mamlakatga qaytarish bilan bogʻliq barcha xarajatlar Yuboruvchi tashkilot tomonidan qoplanadi.
7.2. Mehnat migranti halok boʻlsa/ishlab chiqarishda jarohat olsa, uning hayotiga va/yoki sogʻligʻiga yetkazilgan zarar uchun moddiy javobgarlik Yuboruvchi tashkilot/sugʻurta kompaniyasi zimmasiga yuklanadi. Mehnat migranti halok boʻlsa, jasadni (jasad qoldiqlarini) Oʻzbekiston Respublikasiga olib kelish boʻyicha xarajatlar yuboruvchi tashkilot hisobidan amalga oshiriladi.
7.4. Mehnat migranti ishlab chiqarish jarayonidan boshqa vaqtda jarohat olganligi tufayli mehnat faoliyatini davom ettirish imkoni boʻlmasa, tibbiy xizmat koʻrsatish va/yoki oʻzi yashaydigan mamlakatga qaytarish bilan bogʻliq xarajatlar Yuboruvchining mablagʻi hisobidan amalga oshiriladi.
7.5. Talabgor oʻzining aybli harakatlari sababli deportatsiya qilingan taqdirda, chiqarib yuborish bilan bogʻliq xarajatlar oʻzining zimmasiga yuklanadi.
8. Fors-major holatlar
8.1. Tomonlar ushbu Shartnoma boʻyicha majburiyatlarni bajarmaganligi yoki tegishlicha bajarmaganligi uchun, agar bunday vaziyat ushbu Shartnoma tuzilgandan keyin Tomonlar oldindan bilishi, oqilona choralar bilan oldini olishi mumkin boʻlmagan favqulodda xususiyatga ega voqealar natijasida vujudga kelgan yengib boʻlmaydigan kuch (fors-major holatlari)tufayli yuzaga kelganligini va Tomonlar oʻz majburiyatlarini tegishlicha bajarish yuzasidan barcha mumkin boʻlgan va oʻzlariga bogʻliq boʻlgan choralarni koʻrganligini isbotlasa, javob bermaydi.
8.2. Fors-major holatlariga harbiy harakatlar, tabiat kuchlari taʼsiri (zilzila, suv toshqini va hokazolar), davlat organlari qarorlari va boshqa holatlar kiradi.
8.3. Fors-major holatlar yuzaga kelishi toʻgʻrisida Tomonlar bunday holatlar yuzaga kelgan vaqtdan boshlab uch ish kuni davomida bir-birlarini xabardor qilishlari kerak.
8.4. Fors-major holatlar yuzaga kelgan taqdirda, ushbu Shartnoma boʻyicha majburiyatlarni bajarish muddati shunday holatlar va ularning oqibatlari amal qiladigan davrga koʻchiriladi.
9. Nizolarni hal qilish
9.1. Ushbu Shartnomada nazarda tutilgan majburiyatlarni bajarish munosabati bilan yuzaga keladigan yoki mazkur majburiyatlarni bajarish chogʻida yuzaga keladigan barcha nizolar Tomonlar oʻrtasida muzokaralar oʻtkazish yoʻli bilan hal etiladi.
9.2. Tomonlar oʻrtasida muzokaralar oʻtkazish yoʻli bilan nizolar hal etilmasa, nizolar Oʻzbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga muvofiq Shartnoma yuzasidan kelib chiqadigan nizolarni koʻrib chiquvchi sud da hal etiladi.
10. Yakunlovchi qoidalar
10.1. Ushbu Shartnoma 2 ta (ikkita) nusxada tuzilib, ular bir xil yuridik kuchga ega boʻladi.
10.2. Tomonlarning oʻzaro kelishuviga koʻra, ushbu Shartnomaga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilishi mumkin.
10.3.Ushbu Shartnomaga oʻzgartirish va qoʻshimchalar yozma shaklda rasmiylashtiriladi va Shartnomaning ajralmas qismi hisoblanadi.
11. Tomonlarning manzillari va bank rekvizitlari:
Yuboruvchi tashkilotning manzili
Yuboruvchi tashkilotning hisob raqami
Yuboruvchi tashkilotning STIR raqami
Yuboruvchi tashkilotning MFO raqami
Yuboruvchi tashkilotning OKED raqami
Yuboruvchi tashkilotning telefon raqami
Talabgorning F.I.O
Talabgorning manziliuyda yashovchi
Talabgorning tugʻilgan yili
Talabgorning pasport seriyasi va raqami
Talabgorga pasport bergan IIB nomitomonidan berilgan
Talabgorga pasport bergan IIB nomiyilda berilgan
Talabgorning telefon raqami

• (полностью указывается района или город)
Ф.И.О. представителя направляющей организации от имени директора Ф.И.О. руководителя направляющей организации Название, адрес и банковские реквизиты направляющей организации,действующего на основании лицензии № Номер лицензии от Дата выдачи лицензии года, Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан (далее – Направляющая организация), и гражданином Республики Узбекистан, Ф.И.О. гражданина (далее – Соискатель), (далее – Стороны) заключили настоящий Договор (далее – Договор), о нижеследующем:
1. Цель договора
1.1. Направляющая организация оказывает Соискателю услуги по подбору вакансии, предвыездной адаптации и трудоустройству за рубежом по специальности/профессии Название специальности.
1.2. Трудовой договор между соискателем и иностранным работодателем будет подписан на территории государства трудоустройства (далее – трудовой договор), после получения разрешительных документов для осуществления трудовой деятельности.
2. Срок действия Договора
2.1. Настоящий Договор действует в течение срока, равного сроку трудового договора.
2.2. По истечении срока трудового договора работник имеет право по согласованию с иностранным работодателем продлить его срок, что, соответственно, влечет продление настоящего Договора.
3. Размер и порядок расчетов
3.1. Соискатель оплачивает услуги, оказываемые Направляющей организацией, в размере Размер оплаты за услугу (цифрами и прописью) сумов.
3.2. После подписания настоящего Договора Сторонами, Соискатель в течение 2 (двух) рабочих дней оплачивает стоимость услуг Направляющей организации, указанную в подпункте 3.1 настоящего Договора, и представляет копию платежной квитанции банка Направляющей организации. В случае не подтверждения платежа, произведенного Соискателем, Направляющая организация имеет право приостановить оказание всех услуг до получения подтверждения.
4. Условия работы в государстве трудоустройства
4.1. Для осуществления временной трудовой деятельности на территории государства трудоустройства Соискатель должен иметь специальное разрешение, если иное не предусмотрено законодательством государства трудоустройства.
4.2. Расходы, связанные с проживанием и другими социальными условиями на период осуществления временной трудовой деятельности в государстве трудоустройства, как правило, регулируются трудовым договором, подписанным между Соискателем и иностранным работодателем.
4.3. В период трудовой деятельности заработная плата и другие суммы выплат определяются между Соискателем и иностранным работодателем на основе трудового договора. Сумма заработной платы соискателя не должна быть ниже заработной платы, установленной законодательством для граждан государства трудоустройства для соответствующей категории работников.
4.4. Рабочее время работника на территории государства трудоустройства не должно превышать продолжительность законодательно установленного рабочего периода. В соответствии с этим на основе трудового договора определяется продолжительность рабочего времени в течение недели.
4.5. Не допускается привлечение работника на работу вне рабочего времени. Исключением является взаимное соглашение между работником и работодателем при обязательном согласии работника.
4.6. Работа вне рабочего времени, а также в выходные и праздничные дни оплачивается в соответствии с трудовым законодательством государства трудоустройства.
4.7. В случае невозможности адаптации работника в период трудовой деятельности к работе и рабочему месту или регулярного нарушения трудовых обязательств работник возвращается в страну проживания за счет собственных средств.
5. Права и обязанности Направляющей организации
5.1. Направляющая организация при трудоустройстве, повышении квалификации/переквалификации, а также отправке граждан в государство трудоустройства для осуществления трудовой деятельности имеет следующие права:
дисквалификация соискателей, нарушивших требования настоящего Договора и не участвовавших в процессе предвыездной адаптации;
взыскание произведенных расходов с граждан, которые были дисквалифицированы согласно абзаца второго пункта 5.1, соразмерно сумме часов обучения или причинённого ущерба.
5.2. Обязательства Направляющей организации по обеспечению и гарантии прав соискателей на территории государства трудоустройства:
предоставление Соискателю и подробное его ознакомление с условиями проекта трудового договора, заключаемого с иностранным работодателем;
предоставление соискателям общей информации и рекомендаций по основным требованиям иностранного работодателя и условиям трудоустройства;
организация процесса предвыездной подготовки к трудовой деятельности с привлечением квалифицированных преподавателей/специалистов для Соискателя, признанного по итогам медицинского освидетельствования здоровым;
организация предварительного прохождения Соискателем учебно-подготовительных, адаптационных (языковых, специализированных и профессиональных) курсов и мероприятий с целью повышения конкурентоспособности работников Республики Узбекистан исходя из специфики государства трудоустройства, в том числе согласно требованиям иностранных работодателей;
обязательная регистрация соискателя в базе Агентства по внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан для приобретения льготных билетов;
предоставление практической помощи в приобретении билетов и обеспечение организованной отправки соискателей в государство трудоустройства;
сопровождение соискателей в государство трудоустройства;
защита прав и интересов трудовых мигрантов на территории государства трудоустройства до завершения трудового договора;
организация медицинского освидетельствования соискателей в соответствии с требованиями иностранного работодателя;
контроль за своевременной выплатой заработной платы трудовым мигрантам иностранными работодателями;
соблюдение норм достойных условий труда и проживания на уровне не ниже, чем для граждан государства трудоустройства;
обеспечение совместно с иностранным работодателем оформления работнику с начала периода его трудовой деятельности медицинской страховки от несчастных случаев на производстве, в том числе от несчастных случаев вне рабочего времени.
6. Права и обязанности Соискателя
6.1. Соискатель при осуществлении трудовой деятельности на территории государства трудоустройства имеет следующие права:
осуществление трудовой деятельности согласно заключенному трудовому договору между Соискателем и иностранным работодателем;
использование личных прав и свобод, социальных и экономических прав при условии строгого соблюдения законодательства государства трудоустройства;
свободное использование заработной платы и других доходов, полученных во время осуществления трудовой деятельности на территории государства трудоустройства;
требование и использование страховых выплат по видам страхования;
непосредственное обращение в Направляющую организацию и посольство/консульские учреждения Республики Узбекистан для разрешения споров с иностранными работодателями, возникших в период осуществления трудовой деятельности.
6.2. В соответствии с настоящим Договором Соискатель при осуществлении трудовой деятельности на территории государства трудоустройства принимает на себя следующие обязательства:
строгое соблюдение законодательства и уважение традиций государства трудоустройства;
своевременная оплата расходов, указанных в пункте 3.1. настоящего Договора, до момента отбытия в государство трудоустройства;
соблюдение установленного внутреннего распорядка и обязательное участие в процессе обучения и адаптации;
соблюдение условий настоящего Договора, осуществление трудовой деятельности согласно трудовому договору между иностранным работодателем и трудовым мигрантом;
соблюдение режима пребывания на территории государства трудоустройства;
вслучае возникновения обстоятельств, препятствующих/затрудняющих осуществление обязательств по настоящему Договору, обращение в Направляющую организацию;
соблюдение условий трудового договора, заключенного с иностранным работодателем;
своевременное возвращение в страну проживания по истечении срока трудового договора и срока временной регистрации (визы) в государстве трудоустройства (или до истечения срока — по согласованию с иностранным работодателем);
покрытие расходов, связанных с проживанием и питанием в период до получения им разрешения на осуществления трудовой деятельности (патента) за счет собственных средств.
6.3. Соискатель несёт личную ответственность за долговые обязательства в рамках гражданско-правовых отношений и вытекающих из них последствий (по причине неполучения Соискателем разрешения на осуществление трудовой деятельности (патента) и совершения им противозаконных действий на территории государства трудоустройства).
7. Дополнительные условия
7.1. Вся ответственность по пребыванию на территории государства трудоустройства возлагается на Соискателя при условии:
если трудовой договор не заключен/расторгнут по причинам, не зависящим от иностранного работодателя;
вслучае несоответствия Соискателя запрашиваемой специальности и/или иным требованиям иностранного работодателя;
отсутствие на работе по неуважительным/неизвестным причинам.
7.2. В случае получения трудовым мигрантом производственной травмы/повреждения все расходы, связанные с медицинским обслуживанием и/или возвращением в страну проживания, покрываются Направляющей организацией и/или за счет страховой компании.
7.3. При гибели/получении производственной травмы материальная ответственность за вред, причинённый жизни и/или здоровью трудового мигранта, возлагается на Направляющую организацию/страховую компанию. В случае гибели трудового мигранта расходы по перевозки тела (останков) в Республику Узбекистан осуществляются за счет Направляющей организацией и/или за счет страховой компании.
7.4. При невозможности продолжения трудовой деятельности вследствие получения трудовым мигрантом травм вне производства, расходы, связанные с медицинским обслуживанием/возвращением в страну проживания, производятся за счёт собственных средств трудового мигранта.
7.5. При гибели трудового мигранта вследствие получения травмы и/или несчастного случая вне производства перевозка тела (останков) осуществляется за счет страховой компании. В случае, если жизнь трудового мигранта не была застрахована от несчастных случаев и/или смерти расходы, связанные с перевозкой тела (останков) в Республику Узбекистан, осуществляются за счет личных накоплений трудового мигранта и/или членов его семьи.
7.6. В случае депортации расходы, связанные с выдворением, возлагаются на трудового мигранта.
8. Форс-мажор
8.1. Стороны не несут ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору, если докажут, что это произошло вследствие наступления обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), возникших после заключения настоящего Договора в результате событий чрезвычайного характера, которые Стороны не могли ни предвидеть, ни предотвратить разумными мерами, и Стороны предприняли все возможные и зависящие от них меры по надлежащему исполнению своих обязательств.
8.2. К форс-мажорным обстоятельствам относятся: военные действия, воздействие сил природы (землетрясение, наводнение и т.д.), решения государственных органов.
8.3. О наступлении форс-мажорных обстоятельств Стороны должны уведомить друг друга в течение трех рабочих дней с момента их наступления.
8.4. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств срок выполнения обязательств по настоящему Договору переносится на период, в течение которого действуют такие обстоятельства и их последствия.
9. Разрешение споров
9.1. Все споры, возникающие в связи с выполнением обязательств, предусмотренных в настоящем Договоре или возникающих в ходе их исполнения, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
9.2. При не урегулировании споров путем переговоров между Сторонами споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
10 Заключительные положения
10.1. Настоящий Договор заключается в 2 (двух) экземплярах, которые имеют одинаковую юридическую силу.
10.2. По взаимному согласию Сторон в настоящий Договор могут быть внесены изменения и дополнения.
10.3. Изменения и дополнения, внесенные в Договор, оформляются в письменном виде и являются неотъемлемой частью настоящего Договора.