Ko‘p kvartirali uy-joylarni va ularga tutash yer uchastkasini saqlash, texnik xizmat ko‘rsatish, maishiy chiqindilarni yig‘ish, olib chiqib ketish va zararsizlantirish, shuningdek ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirish hamda liftlardan foydalanish shar
Ijrochi tashkilot to‘g‘risida maʼlumotlar
Isteʼmolchi (uy-joy mulkdori) to‘g‘risida maʼlumotlar
• Isteʼmolchiga tegishli bo‘lgan uy-joy necha kv.m.dan iborat ekanligi yoziladi
• Mazkur bandda ijrochi zimmasiga yuklatiladigan boshqa majburiyatlar yoziladi
• Mazkur bandda istemolchi zimmasiga yuklatiladigan boshqa majburiyatlar yoziladi
• Mazkur bandda ijrochining shartnomada belgilanganidan boshqa huquqlari yoziladi
• Mazkur bandda Isteʼmolchining shartnomada belgilanganidan boshqa huquqlari yoziladi
• Mazkur bandda shartnoma qachongacha amal qilishi ko‘rsatilishi lozim
Koʻp kvartirali uy-joylarni va ularga tutash yer uchastkasini saqlash, texnik xizmat koʻrsatish, maishiy chiqindilarni yigʻish, olib chiqib ketish va zararsizlantirish, shuningdek koʻkalamzorlashtirish va obodonlashtirish hamda liftlardan foydalanish boʻyicha
xizmatlar koʻrsatish toʻgʻrisida
Shartnoma raqami
Nizom asosida faoliyat yurituvchi Ijrochi tashkilot (professional boshqaruv kompaniyasi)ning nomi va tashkiliy huquqiy shakli (bundan keyin “Ijrochideb yuritiladi) nomidan tashkilot rahbari Ijrochi tashkilot (professional boshqaruv kompaniyasi) rahbarining F.I.O.si bir tomondan va Isteʼmolchiga tegishli bo‘lgan uy-joyning manzili manzilida joylashgan umumiy maydoni Isteʼmolchiga tegishli bo‘lgan uy-joyning hajmi m2 boʻlgan uy-joy mulkdori Ijrochi nomidan harakatlanuvchining lavozimi va F.I.O. (bundan keyin “Isteʼmolchideb yuritiladi) ikkinchi tomondan ushbu shartnomani quyidagilar haqida tuzdik:
1. “Ijrochikoʻp kvartirali uy-joylarni va ularga tutash yer uchastkasini saqlash, texnik xizmat koʻrsatish, maishiy chiqindilarni yigʻish, olib chiqib ketish va zararsizlantirish, shuningdek koʻkalamzorlashtirish va obodonlashtirish hamda liftlardan foydalanish boʻyicha xizmatlar koʻrsatishni, “Isteʼmolchiesa ushbu koʻrsatilgan xizmatlar uchun mazkur shartnomada nazarda tutilgan muddatda va mazkur shartnomada nazarda tutilgan miqdorda haq toʻlashni oʻz zimmasiga oladi.
TOMONLARNING MAJBURIYATLARI
2. “Ijrochi”ning majburiyatlari:
2.1. Texnik jihatdan tartibga soluvchi normativ hujjatlar talablariga muvofiq koʻp kvartirali uy-joylar mulkdorlarining umumiy mulklariga, shu jumladan muhandislik qurilmalariga texnik xizmat koʻrsatishni amalga oshirish va ularning soz holda saqlanishini taʼminlash;
elektr energiyasini taqsimlash moslamasidan to uy-joy joylashgan qavatdagi elektr energiyasining himoyalangan qutisigacha boʻlgan tarmoq orqali etkazib berish;
shamollatish va tutun kanallari (shaxtalar)ning sozligini taʼminlash, xonadon ichidagilar bundan mustasno;
sovuq suv quvurlarining suv taqsimlash quvurlaridan qavatlararo va kvartiralararo birinchi oʻchirish-yoqish jumraklarigacha boʻlgan qismini sozligini taʼminlash;
kanalizatsiyaning umumiy foydalanishdagi asosiy quvurlarigacha boʻlgan qismining sozligini taʼminlash;
umumiy foydalaniladigan joylarni, uy ichki va kvartira ichki muhandislik tarmoqlarini (sovuq suv taʼminoti, issiq suv taʼminoti, kanalizatsiya, issiqlik tirgaklari va tarmoqlari, tom va zinapoya kataklari) zarur holatda saqlashni taʼminlovchi mukammal va joriy tuzatish ishlarini bajarish.
2.2. Qonunchilik hujjatlarida belgilangan muddatlarda yordamchi binolarni, turar-joy binosining muhandislik qurilmalarini, obodonlashtirish inshootlarini kuz-qish mavsumida foydalanishga tayyorlashni amalga oshirish.
2.3. Lift tizimi uskunalarining soz holatda va xavfsiz ishlashini taʼminlash. Lift uchun toʻlanishi lozim boʻlgan elektr toʻlovlarini oʻz vaqtida toʻlash.
2.4. Tasdiqlangan jadvallarga muvofiq, qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish, bunday chiqindilarni yigʻish uchun axlat qutilari, konteynerlar va konteyner maydonlarini texnik va sanitariya talablariga muvofiq tashkil etish va saqlash.
2.5. Koʻp kvartirali uy-joy mulkdorlariga umumiy mulk huquqi asosida tegishli boʻlgan muhandislik qurilmalari yoki qurilish inshootlaridagi nosozliklarni oʻz hisobidan bartaraf etish.
2.6. Turar joy binosining muhandislik qurilmalari yoki qurilish inshootlarining avariya tusidagi nosozligi aniqlanganda yoki bu toʻgʻrisida maʼlumotlar olinganda ularni darhol bartaraf etish choralarini koʻrish.
2.7. Uy-joy yoʻlaklarini, zinapoyalarni, zinapoya moydonchalarini va liftga kirish-chiqish joylarini, turar joy binosining boshqa yordamchi binolarini va unga tutash hududlarni yoritishni taʼminlash.
2.8. Texnik normativ hujjatlar talablariga muvofiq turar joy binosining yordamchi binolarida va unga tutash hududlarda sanitar-tozalash ishlarini amalga oshirish.
2.9. Oʻzi xizmat koʻrsatadigan hudud doirasiga kiruvchi yoʻllar va yoʻlaklar qoplamasini taʼmirlab turish, hududdagi gullar va daraxtlarni parvarishlash, koʻkalamzorlashtirish, bolalar oʻyin maydonchasidagi uskunalar va boshqa meʼmoriy shakllarni taʼmirlashni amalga oshirish.
2.10. Tomlarda, yoʻlaklarda va yertoʻlalarda joriy va kapital taʼmirlashni amalga oshirish.
2.11. Texnik normativ hujjatlar talablariga muvofiq trotuarlar, irrigatsiya lotoklari va yoʻl chetidagi ariqlarni tozalash.
2.12. Isteʼmolchiushbu shartnomada belgilangan xizmatlar bajarilmaganligi yoki lozim darajada bajarilmaganligi, nosozliklar toʻgʻrisida xabar bergan hollarda, avariya tusidagi nosozliklarni darhol, sovuq va issiq suv taʼminoti va isitish asbob-uskunalaridagi nosozliklarni, tomdan chakka oʻtishini yoki umumiy foydalaniladigan joylardagi elektr uskunalari nosozligini Sovuq va issiq suv taʼminoti, isitish asbob-uskunalaridagi, umumiy foydalaniladigan joylardagi elektr uskunalari nosozliklar va boshqa nosozliklarni bartaraf etish uchun ijrochiga beriladigan muddat muddatda, boshqa turdagi nosozliklarni texnik imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda tezlik bilan bartaraf etish.
2.13. Koʻp kvartirali uy-joylarga tutash yer uchastkasiga, shu jumladan, turar joyning yertoʻlasiga va tomiga begona shaxslarning kirishini toʻsish.
2.14. Har kuni koʻp kvartirali uy-joylarga tutash yer uchastkasini tozaligini saqlash, har chorakda obodonlashtirish hamda xar yarim yillikda koʻkalamzorlashtirish ishlarini amalga oshirish.
2.15. Koʻp kvartirali uy-joylar hududiga hamda podyezdlarga kirish joylarini, shuningdek liftlarni kuzatuv kameralari bilan jihozlash va ularni soz holatda saqlash.
2.16. Isteʼmolchi”ga koʻp kvartirali uy-joylar hududiga hamda podyezdlarga kirish joylarini, kuzatuv kameralariga ulanishga imkon yaratish. Bunda “Isteʼmolchitomonidan kuzatuv kameralariga ulanish harajatlari oʻzlarining hisobidan amalga oshiriladi.
2.17. Mulkdorning shaxsiy hisob raqamini yuritish va toʻlovnomalarni rasmiylashtirish.
2.18. Umumiy mulk boʻyicha texnik, buxgalteriya va boshqa hujjatlarni yuritish.
2.19. Profilaktika ishlari, shuningdek Mulkdorga tegishli bino chegarasida boʻlgan umumiy mulkning qismlari taʼmirlanishi haqida kamida bir kun avval xabardor qilish.
2.20. Mulkdorga umumiy mulkning texnik holati, uni saqlash rejalari va ushbu maqsad uchun qilinadigan xarajatlar haqida Shirkatning umumiy yigʻilishi qarorida belgilangan tartibda axborot berish.
2.21. Shartnoma predmetida belgilangan vazifalar yuzasidan amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida har chorakda kamida 1 marotaba yozma axborot va moliyaviy hisobot berib borish.
2.22. Sohaga oid qonunchilik hujjatlarida va texnik jihatdan tartibga solishga qaratilgan normativ hujjatlarda nazarda tutilgan boshqa majburiyatlarni bajarish.
Ijrochining shartnomada belgilanganidan boshqa majburiyatlari
3. Isteʼmolchi”ning majburiyatlari:
3.1. Koʻrsatilgan xizmatlar uchun oʻz vaqtida, biroq hisobot oyidan keyingi oyning 10-kunidan kechiktirmasdan haq toʻlash.
3.2. Uy-joy mulkdorlariga umumiy mulk huquqi asosida tegishli boʻlgan mulklarga, yordamchi binolarga, unga tutash hududlarga oʻzi tomonidan yetkazilgan zararni qonunchilikda belgilangan tartibda qoplash.
3.3. Uy-joyning yordamchi xonalarida, unga tutash hududlarda, lift kabinalarida tozalikka va tartibga rioya qilish.
3.4. Uy-joylarda yashovchi boshqa mulkdorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini buzilishiga yoʻl qoʻymaslik.
3.5. Atrof muhitga zarar yetkazmaslik.
Istemolchining shartnomada belgilanganidan boshqa majburiyatlari
TOMONLARNING HUQUQLARI
4. Ijrochiquyidagi huquqlarga ega:
4.1. Isteʼmolchi”dan qonunchilik talablariga va ushbu shartnoma shartlariga rioya qilishni talab qilish;
4.2. Texnik xizmat koʻrsatish, maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish va zararsizlantirish hamda liftdan foydalanish boʻyicha koʻrsatilgan xizmatlar yuzasidan “Isteʼmolchi”ning qarzdorligi mavjud boʻlgan hollarda qonunchilikda belgilangan tartibda qarzdorlikni undirish choralarini koʻrish, shuningdek, qarzdorlik toʻliq toʻlangunga qadar koʻrsatiladigan xizmatlar hajmini qisqartirish;
Ijrochining shartnomada belgilanganidan boshqa huquqlari
5. Isteʼmolchiquyidagi huquqlarga ega:
5.1. Mazkur shartnomada belgilangan xizmatlar toʻliq va lozim darajada koʻrsatilishini talab qilish;
5.2. Qonun hujjatlariga muvofiq koʻrsatiladigan xizmatlar va (yoki) bajariladigan ishlar turlari, hajmi, sifati va davriyligi toʻgʻrisida maʼlumotlar olish;
5.3. Umumiy foydalanilishdagi joylarga texnik xizmat koʻrsatishga va koʻrsatilgan kommunal xizmatlarga yoʻnaltirilgan va uy-joy mulkdorlari tomonidan toʻlangan boshqa pul mablagʻlaridan foydalanish toʻgʻrisidagi hisobotni talab qilish;
5.4. Ijrochi”ning masʼul shaxslaridan aniqlangan kamchiliklarni oʻz vaqtida va lozim darajada bartaraf etilishini talab qilish hamda bajarilgan ishlar sifatini va muddatlarini tekshirish;
5.5. Mazkur shartnomaga muvofiq ishlar notoʻliq va sifatsiz bajarilgan taqdirda umumiy foydalanilishdagi joylarga texnik xizmat koʻrsatish boʻyicha koʻrsatilgan xizmatlar uchun haq toʻlash summasi qayta hisoblab chiqilishini “Ijrochi”dan talab qilish;
5.6. Ishlar “Ijrochitomonidan oʻz vaqtida bajarilmagan taqdirda ushbu ishlarni oʻz kuchi bilan bajarish, xarajatlarni esa “Ijrochi”ning hisobiga oʻtkazish;
5.7. Ijrochibilan kelishmovchiliklar kelib chiqqan taqdirda sudga murojaat qilish.
5.8. Ijrochi”dan qonunchilik talablariga va ushbu shartnoma shartlariga rioya qilishni talab qilish.
Isteʼmolchining shartnomada belgilanganidan boshqa huquqlari
TOMONLARNING JAVOBGARLIGI
6. Tomonlar ushbu shartnoma boʻyicha oʻz zimmalariga olgan majburiyatlarini bajarmaganlik uchun amaldagi qonunchilik hujjatlariga va mazkur shartlariga muvofiq javobgar boʻladilar.
7. Tomonlar quyidagi hollarda oʻz majburiyatlari boʻyicha javobgar hisoblanmaydi:
7.1. Ushbu bitimning amal qilish muddati mobaynida amaldagi qonunchilikka oʻzgartirishlar kiritilishi natijasida, shartnoma shartini bajarish imkonsiz boʻlsa;
7.2. Ushbu shartnoma tuzilgandan soʻng yuz bergan favqulodda vaziyatlar natijasida fors-major holatlari yuzaga kelsa.
8. Tabiiy ofatlar (“Ijrochi”ning aybi bilan sodir boʻlgan yongʻindan tashqari), koʻp qavatli uyning turar-joy va (yoki) noturar-joy binolarida, uning muhandislik qurilmalarida va unga tutash hududlarda yashovchi yoki ulardan foydalanuvchi shaxslarning qasddan qilgan harakatlari yoki beparvoligi, kvartira ichidagi muhandislik qurilmalari va uskunalarini nosoz texnik holatda saqlashi natijasida zarar kelib chiqsa “Ijrochi” moddiy javobgarlikni oʻz zimmasiga olmaydi va isteʼmolchiga etkazilgan zararni qoplamaydi.
9. Ushbu bitimning amal qilish muddati tugashi, tomonlarni uning amal qilish muddati davomida uning shartlarini buzganlik uchun javobgarlikdan ozod qilmaydi.
TOʻLOVLARNI AMALGA OSHIRISH TARTIBI
10. Shartnoma qiymati umumiy mulkni saqlash, koʻp qavatli uyni saqlash va taʼmirlash uchun toʻlov miqdori sifatida belgilanadi.
Koʻp qavatli uydagi binolardan foydalanish xarajatlari oʻz tarkibiga binolarni saqlash va taʼmirlash uchun toʻlov bilan birga koʻp qavatli uydagi umumiy mulkni saqlash, joriy taʼmirlash boʻyicha xizmatlar va ishlarni ham oladi.
10.1. Toʻlov miqdori uy-joy mulkdorlarining umumiy yigʻilishi hamda “Ijrochi”ning oʻzaro kelishuviga asosan belgilanadi. Materiallar, energiya manbalari, yoqilgʻi va hokazolar narxlari oshgan taqdirda toʻlov miqdorini qayta koʻrib chiqish taraflarning kelishuviga asosan, biroq bir yilda bir martadan koʻp boʻlmagan miqdorda amalga oshirilishi mumkin.
10.2. “Isteʼmolchi” bajarilgan ishlar uchun toʻlovlarni ishlar bajarilgan oydan keyingi oyning 10 (oʻninchi) sanasidan kechiktirmay “Ijrochi”ning joriy hisob raqamiga yoki kassasiga toʻlaydi.
10.3. Koʻrsatilgan xizmatlar uchun haq toʻlash toʻlov hujjatlari asosida amalga oshiriladi. “Isteʼmolchi” tomonidan toʻlangan pul mablagʻlari birinchi navbatda oldingi davrlar uchun mavjud boʻlgan qarzdorlikni soʻndirish uchun, qarzdorlik mavjud boʻlmaganda esa, joriy toʻlovlar uchun sarflanadi.
SHARTNOMANING AMAL QILISH MUDDATI
11.1. Mazkur shartnoma u imzolangan paytdan boshlab kuchga kiradi va Shartnomaning amal qilish muddati muddatga tuzilgan deb hisoblanadi.
11.2. Shartnomaning amal qilish muddati uy-joy mulkdorlarining umumiy yigʻilishi qaroriga asosan uzaytirilishi mumkin.
SHARTNOMANI BEKOR QILISH YOKI OʻZGARTIRISH
12. Tomonlar oʻzaro kelishuv asosida ushbu shartnomani muddatidan oldin oʻzgartirishga yoki bekor qilishga haqli.
13. Ushbu shartnomaga oʻzgartirishlar kiritish, bu shartnomaning ajralmas qismi boʻlgan qoʻshimcha bitim tuzish yoʻli bilan amalga oshiriladi.
14. Ushbu shartnomani oʻzgartirish yoki bekor qilish toʻgʻrisidagi bitimlar yozma shaklda tuziladi va Tomonlarning har biri tomonidan imzolanadi.
NIZOLARNI HAL QILISH
15. Ushbu shartnoma boʻyicha majburiyatlarni bajarish bilan bogʻliq nizolar Tomonlar oʻrtasida muzokaralar oʻtkazish yoʻli bilan, kelishuvga erishilmagan taqdirda esa sud tartibida hal qilinadi.
16. Ushbu shartnoma shartlarini bajarish yuzasidan kelib chiqadigan barcha eʼtirozlar yozma ravishda bildirilishi va buyurtma xat orqali yoki imzo qoʻydirilgan holda shaxsan topshirilishi kerak.
BOSHQA SHARTLAR
17. Tomonlarning ushbu bitim bilan tartibga solinmagan munosabatlari amaldagi qonunchilik hujjatlari bilan tartibga solinadi.
18. Ushbu shartnoma bir xil yuridik kuchga ega boʻlgan va Tomonlarda saqlanadigan ikki nusxada tuzilgan.
Tomonlarning yuridik manzillari va rekvizitlari:
IJROCHI:
ISTEʼMOLCHI:
Ijrochi tashkilot (professional boshqaruv kompaniyasi)ning nomi va tashkiliy huquqiy shakli
Isteʼmolchi (uy-joy mulkdori)ning F.I.O.si
Adres:Ijrochining yuridik manzili
Isteʼmolchiga tegishli bo‘lgan uy-joyning manzili
Bank: Ijrochining hisob raqami joylashgan bank nomi
H/R: Ijrochining hisob raqami
_____________________
STIR:Ijrochining STIR raqami
Ijrochi nomidan harakatlanuvchining lavozimi va F.I.O.
______________________

Об оказании услуг по хранению, обслуживанию, сбору и утилизации бытовых отходов, благоустройству и озеленению, а также использованию лифтов в многоквартирных домах и прилегающих земельных участках
Информация об организации исполнителе
• (профессиональной управляющей компании)
• профессиональной управляющей компании)
Информация о потребителе (собственника жилья)
• указывается сколько квадратных метров имеется в жилье потребителя
• Срок исчисляется в часах или сутках. Например, 4 часа или одни сутки
• В этом пункте указываются другие обязанности, которые возлагаются на исполнителя
• В этом пункте указываются другие обязанности, которые возлагаются на потребителя
• В этом пункте указываются другие права исполнителя
• В этом пункте указываются другие права потребителя
• В данном пункте должен быть указан срок действия договора
об оказании услуг по хранению, обслуживанию, сбору и утилизации бытовых отходов, благоустройству и озеленению, а также использованию лифтов в многоквартирных домах и прилегающих земельных участках
Название и организационно-правовая форма организации исполнителя,именуемое в дальнейшем «Исполнитель»,в лице руководителя Ф.И.О. руководителя организации исполнителя ,действующее на основании Устава, с одной стороны и Ф.И.О. потребителя (собственника жилья),собственник жилья общей площадью Размер, жилья, принадлежащего потребителю м2, расположенного по адресу Адрес жилья, принадлежащего потребителю,именуемый в дальнейшем «Потребитель»,с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. «Исполнитель» берет на себя обязательство по оказанию услуг по хранению, обслуживанию, сбору и утилизации бытовых отходов, благоустройству и озеленению, а также использованию лифтов в многоквартирных домах и прилегающих земельных участках, а «Потребитель»,с другой стороны, обязуется оплатить эти услуги в течение срока, предусмотренного настоящим договором, и суммы, предусмотренной настоящим договором.
ОБЯЗАТЕЛЬСТВА СТОРОН
2. Обязательства «Исполнителя»:
2.1. Техническое обслуживание общего имущества собственников многоквартирного жилого дома, включая инженерные устройства, и обеспечение их сохранности в соответствии с требованиями нормативных документов о техническом регулировании;
подача по сети от устройства распределения электроэнергии к защищенному распределительному щиту на этаже, где расположено жилье;
обеспечение надежности вентиляция и дымовых каналов (шахт), за исключением тех, которые находятся внутри квартиры;
обеспечение сохранности труб холодной воды от водораспределительных труб до первых переключаемых разъемов между этажами и квартирами;
обеспечение сохранности части канализации к магистральным трубам общего пользования;
проведение капитальных и текущих ремонтных работ, которые обеспечивают поддержание зон общественного пользования, бытовых и многоквартирных инженерных сетей (холодное водоснабжение, горячее водоснабжение, канализация, тепловые столбы и сети, кровля и лестничные клетки).
2.2. Осуществление подготовки вспомогательных помещений, инженерных устройств жилого дома, объектов благоустройства к использованию в осенне-зимний сезон в сроки, установленные законодательными актами.
2.3. Обеспечение бесперебойной работы и безопасности оборудования лифтовой системы. Своевременная оплата счетов за электроэнергию, которые должны быть оплачены за лифт.
2.4. Всоответствии с утвержденными графиками организация и хранение мусорных баков, контейнеров и контейнерных площадок для вывоза твердых бытовых отходов, сбор таких отходов в соответствии с техническими и санитарными требованиями.
2.5. Устранение неисправности в инженерных устройствах или строительных конструкциях, принадлежащих собственникам многоквартирного жилья на праве общей собственности, за свой счет.
2.6. При обнаружении неисправности инженерных устройств или строительных конструкций жилого дома в результате аварии или получении информации об этом принятие немедленных мер по их устранению.
2.7. Обеспечение освещения жилых коридоров, лестниц, лестничных ограждений и входов-выходов из лифтов, других вспомогательных помещений жилого дома и прилегающих территорий.
2.8. Выполнение санитарно-уборочных работ во вспомогательных помещениях жилого дома и прилегающих территориях в соответствии с требованиями технических нормативных документов.
2.9. Ремонт дорог и тротуарного покрытия в пределах обслуживаемой территории, уход за цветами и деревьями на территории, озеленение, техническое обслуживание оборудования и других архитектурных форм на детской игровой площадке.
2.10. Выполнение текущих и капитальных работ на крышах, в коридорах и подвалах.
2.11. Очистка тротуаров, оросительных лотков и придорожных канав в соответствии с требованиями технических нормативных документов.
2.12. Вслучае, когда «Потребитель» сообщает, о невыполнении или не надлежащем выполнении услуг, указанных в настоящем договоре, о неисправностях, немедленное устранение неисправностей аварийного характера, в случае неполадок в системах холодного и горячего водоснабжения и отопления, протекания крыши или выхода из строя электрооборудования в помещениях общего пользования устранение неполадок в течение Срок, предоставляемый исполнителю для устранения неисправностей и других неполадок в подаче холодной и горячей воды, электрооборудования в отопительном оборудовании, местах общего пользования,устранение других видов неисправностей исходя из технических возможностей.
2.13. Блокирование доступа посторонних лиц к земельному участку, прилегающему к многоквартирному жилью, включая подвал и крышу жилого помещения.
2.14. Поддержка ежедневной чистоты земельного участка, прилегающего к многоквартирному жилью, ежеквартальное озеленение и каждые полгода проведение работ по благоустройству территории.
2.15. Оснащение территории многоквартирного жилого дома и входов в подъезды, а также лифты камерами видеонаблюдения и поддержание их в исправном состоянии.
2.16. Предоставление доступа «Потребителю» к подключению к камерам видеонаблюдения на территории многоквартирного жилья, а также у входов в подъезды. При этом подключение «Потребителя» к камерам видеонаблюдения осуществляется за его счет.
2.17. Ведение личного расчетного счета владельца и оформление платежных документов.
2.18. Ведение технической, бухгалтерской и иной документации по общему имуществу.
2.19. Информирование собственника не менее чем за сутки до начала профилактических работ, а также ремонта частей общего имущества, которые находятся в границах принадлежащего ему здания.
2.20. Информирование собственника о техническом состоянии общего имущества, планах по его содержанию и понесенных с этой целью расходах в порядке, установленном решением общего собрания общества.
2.21. Предоставление не менее 1 раза в квартал письменной информации и финансового отчета о проделанной работе по задачам, изложенным в предмете договора.
2.22. Выполнение иных обязательств, предусмотренных законодательными актами, относящимися к отрасли, и нормативными правовыми актами, направленными на техническое регулирование.
Другие обязательства исполнителя по договору
3. Обязательства «Потребителя»:
3.1. Своевременная оплата оказанных услуг, но не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
3.2. Возмещение ущерба, причиненного им самим имуществу, подсобным помещениям, прилегающим территориям, принадлежащим собственникам жилья на основании права общей собственности, в порядке, установленном законом.
3.3. Соблюдение чистоты и порядка во вспомогательных помещениях дома, прилегающих территориях, кабинах лифтов.
3.4. Не допускать нарушений прав и законных интересов других собственников, проживающих в доме.
3.5. Не наносить вред окружающей среде.
Другие обязательства потребителя по договору
ПРАВА СТОРОН
4. «Исполнитель» вправе:
4.1. Требовать от «Потребителя» соблюдения требований законодательства и условий настоящего договора;
4.2. Принимать в установленном законом порядке меры по взысканию задолженности «Потребителя» по предоставленным услугам по техническому содержанию, вывозу и дезинфекции бытовых отходов, а также пользованию лифтом, сокращать объем предоставляемых услуг до полного погашения задолженности;
Другие права исполнителя по договору
5. «Потребитель» вправе:
5.1. Требовать, чтобы услуги, указанные в настоящем договоре, предоставлялись в полном объеме и на надлежащем уровне.
5.2. Получать данные о видах, объеме, качестве и периодичности услуг и (или) работ, выполняемых в соответствии с законодательством.
5.3. Запросить отчет об использовании других средств, которые направляются на содержание мест общего пользования и коммунальных услуг, предоставляемых и оплачиваемых собственниками жилья.
5.4. Требовать от ответственных лиц «Исполнителя» своевременного и соответствующего устранения выявленных недостатков, а также проверки качества и сроков выполнения работ.
5.5. Требовать от «Исполнителя», чтобы сумма вознаграждения за услуги, оказанные по содержанию мест общего пользования, в случае несоблюдения и некачественного выполнения работ в соответствии с настоящим договором была пересчитана.
5.6.  Если работы не будут выполнены в срок «Исполнителем»,выполнить эти работы самостоятельно, а расходы перевести на счет «Исполнителя».
5.7. Обращаться всуд в случае разногласий с «Исполнителем».
5.8. Требовать от «Исполнителя» соблюдения требований законодательства и условий настоящего договора.
Другие права потребителя по договору
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
6. Стороны несут ответственность за неисполнение своих обязательств по настоящему договору в соответствии с действующими законодательными актами и соответствующими условиями.
7. Стороны не несут ответственности по своим обязательствам в следующих случаях:
7.1. Если в результате внесения изменений в действующее законодательство в течение срока действия настоящего соглашения выполнить условие контракта невозможно;
7.2. При возникновения форс-мажорных ситуаций в результате чрезвычайных ситуаций, произошедших после заключения настоящего договора.
8. Вслучае причинения ущерба в результате стихийных бедствий (за исключением пожара, возникшего по вине «Исполнителя»), умышленных действий или халатности лиц, проживающих в жилых и (или) нежилых помещениях многоэтажного дома или использующих их, его инженерных устройствах и прилегающих территориях, хранения инженерных устройств и оборудования внутри квартиры в неисправном техническом состоянии, «Исполнитель» не несет материальной ответственности и не покрывает ущерб.
9. Истечение срока действия настоящего соглашения не освобождает стороны от ответственности за нарушение его условий в течение срока его действия.
ПОРЯДОК ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ РАСЧЕТОВ
10. Стоимость договора определяется как сумма оплаты за содержание общего имущества, техническое обслуживание и ремонт многоэтажного дома.
Встоимость использования зданий в многоэтажном доме в его состав, наряду с оплатой за содержание и ремонт зданий, входят также услуги и работы по содержанию общего имущества в многоэтажном доме, текущему ремонту.
10.1. Размер оплаты определяется на основании взаимного согласия общего собрания собственников жилья и «Исполнителя». Пересмотр суммы платежа в случае повышения цен на материалы, энергоносители, топливо и т.д. может проводиться по соглашению сторон, но не чаще одного раза в год.
10.2. «Потребитель «перечисляет платежи за выполненную работу на расчетный счет или кассу «Исполнителя» не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за месяцем, в котором была выполнена работа.
10.3. Оплата за предоставленные услуги производится на основании платежных документов. Денежные средства, уплаченные «Потребителем», сначала используются для погашения существующей задолженности за предыдущие периоды, а при отсутствии задолженности – для текущих платежей.
СРОК ДЕЙСТВИЯ ДОГОВОРА
11.1. Настоящий договор вступает в силу с момента его подписания и считается заключенным на Срок действия договор период.
11.2. Срок действия договора может быть продлен на основании решения общего собрания собственников жилья.
РАСТОРЖЕНИЕ ИЛИ ИЗМЕНЕНИЕ ДОГОВОРА
12. Стороны имеют право изменить или досрочно расторгнуть настоящий договор по взаимному согласию.
13. Изменения в настоящий договор вносятся путем заключения дополнительного соглашения, которое является неотъемлемой частью настоящего договора.
14. Соглашения об изменении или расторжении настоящего договора заключаются в письменной форме и подписываются каждой из сторон.
РАЗРЕШЕНИЕ СПОРОВ
15. Споры, связанные с исполнением обязательств по настоящему договору, разрешаются путем переговоров между сторонами, а в случае не достижения соглашения – в судебном порядке.
16. Все возражения, возникающие в связи с выполнением условий настоящего соглашения, должны быть выражены в письменной форме, и должны быть представлены зваказным письмом или лично под подпись.
ДРУГИЕ УСЛОВИЯ
17. Неурегулированные отношения сторон по настоящему договору регулируются действующими законодательными актами.
18. Настоящий договор заключен в двух экземплярах, которые имеют одинаковую юридическую силу и хранятся у сторон.
Юридические адреса и реквизиты сторон:
ИСПОЛНИТЕЛЬ:
ПОТРЕБИТЕЛЬ:
Название и организационно-правовая форма организации исполнителя
Ф.И.О. потребителя (собственника жилья)
Адрес:Юридический адрес исполнителя
Адрес жилья, принадлежащего потребителю
Банк: Название банка, в котором находится расчетный счет исполнителя
Р/С: Расчетный счет исполнителя
_____________________
ИНН:Номер ИНН исполнителя
Ф.И.О. и должность лица, действующего от имени исполнителя
______________________