• (viloyat, tuman (shahar), MFY, ko‘cha (qishlo) nomi, uy raqami)
• Izoh: Ushbu bandda sotib oluvchiga o‘tadigan tovar moddiy boyliklar va asosiy vositalarning turi va soni aniq ko‘rsatilishi lozim
Korxonaning oldi-sotdi shartnomasi
Oʻzbekiston Respublikasi Shartnoma tuzilgan notarial okrug nomi
Shartnoma tuzilgan vaqt,
Shartnomani tasdiqlagan notarial idora joylashgan manzildagi Shartnomani tasdiqlagan notarial idora nomi va raqami notarial idora notariusi Shartnomani tasdiqlagan notariusning F.I.O
Biz – Sotilayotgan korxona joylashgan manzil manzilida joylashgan, Sotilayotgan korxona ro‘yxatdan o‘tkazilgan davlat xizmatlari markazi manzili davlat xizmatlari markazi tomonidan davlat xizmatlari markazi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan sanasi kuni davlat xizmatlari markazi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan raqami-raqam bilan roʻyxatga olingan Sotilayotgan korxonaning nomi va tashkiliy huquqiy shakli korxonasi (STIR Sotilayotgan korxonaning STIR raqami)nomidan Ustavga asosan harakat qiluvchi korxona rahbari, Sotuvchining yashash manzilida yashovchi – Sotuvchining F.I.Oga (pasport Sotuvchining pasport seriyasi va raqami,Sotuvchining pasport seriyasi va raqami tomonidan Sotuvchiga pasport berilgan sanada berilgan) bundan buyon matnda SOTUVCHI deb yuritiluvchi bir tarafdan va Sotib oluvchining yashash manzilida yashovchi – Sotib oluvchining F.I.Oga (pasport Sotib oluvchining pasport seriyasi va raqami,Sotib oluvchiga pasport bergan IIB nomi tomonidan Sotib oluvchiga pasport berilgan sanada berilgan) bundan buyon matnda SOTIB OLUVCHI deb yuritiluvchi ikkinchi tarafdan ushbu shartnomani quyidagilar haqida tuzdik:
1. Men – SOTUVCHI oʻzimga tegishli Sotilayotgan korxona joylashgan manzilmanzilida joylashgan, Sotilayotgan korxona ro‘yxatdan o‘tkazilgan davlat xizmatlari markazi manzili davlat xizmatlari markazi tomonidan davlat xizmatlari markazi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan sanasi kuni davlat xizmatlari markazi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan raqami-raqam bilan roʻyxatga olingan Sotilayotgan korxonaning nomi va tashkiliy huquqiy shakli korxonasini butun mulkiy majmua sifatida sotdim, men – SOTIB OLUVCHI yuqorida koʻrsatilgan korxonani butun mulkiy majmua sifatida sotib oldim.
2. Mazkur shartnoma boʻyicha korxonaning nomi, tovar va xizmat koʻrsatish belgilari hamda SOTUVCHI va uning mahsulotini, u bajaradigan ish yoki koʻrsatadigan xizmatlarni shaxsiylashtiradigan boshqa vositalardan foydalanish huquqlari, korxonaning hisob raqamida turgan Sotilayotgan korxonaning hisob raqamida turgan pul mablag‘lari miqdori (raqam va so‘z bilan yoziladi) soʻm mablagʻ, shuningdek, korxona balansida turgan Sotilayotgan korxona bilan birga uning balansida turgan qanday tovar moddiy boyliklar va asosiy vositalar sotib oluvchiga beriladilar SOTIB OLUVCHIga mulkka egalik qilish huquqi sifatida oʻtadi.
3. Yuqorida koʻrsatilgan korxona SOTUVCHIga Sotilayotgan korxona ro‘yxatdan o‘tkazilgan davlat xizmatlari markazi manzili davlat xizmatlari markazi tomonidan davlat xizmatlari markazi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan sanasi kuni davlat xizmatlari markazi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan raqami-son bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan Ustavga asosan tegishli.
4. Korxona oʻzining mustaqil balansiga va bankdagi hisob raqamiga ega.
5. Sotilayotgan korxonaning umumiy narxi yuzasidan xulosa bergan auditorlik firmasining nomi xususiy auditorlik firmasi tomonidan Sotilayotgan korxonaning umumiy narxi yuzasidan xulosa berilgan sana kuni berilgan xulosaga koʻra, sotilayotgan korxonaning umumiy narxi Sotilayotgan korxonaning umumiy narxi necha so‘mni (raqam va so‘z bilan yoziladi) tashkil etadi soʻmni tashkil etadi.
6. Sotilayotgan korxona taraflarning oʻzaro kelishuviga koʻra, Sotilayotgan korxona taraflarning kelishuviga asosan qanchaga (son va so‘z bilan yoziladi) baholanadi soʻmga baholanib shu summaga sotildi. Ushbu pulni men – SOTUVCHI mazkur shartnoma imzolanguncha qadar SOTIB OLUVCHIDAN toʻliq oldim.
7. Sotilayotgan korxonaning nomi va tashkiliy huquqiy shakli korxonasining:
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 492-moddasida nazarda tutilgan kreditorlari yoʻqligi – SOTUVCHIning Korxonaning kreditorlari yo‘qligi to‘g‘risida korxona tomonidan maʼlumotnoma berilgan sana kungi Korxonaning kreditorlari yo‘qligi to‘g‘risida korxona tomonidan berilgan maʼlumotnoma raqami-sonli maʼlumotnomasi bilan;
davlat byudjeti oldida va majburiy toʻlovlar boʻyicha qarzi yoʻqligi – Sotilayotgan korxonaning davlat byudjeti oldida va majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzi yo‘qligi to‘g‘risida maʼlumot bergan tuman (shahar) davlat soliq inspeksiyasi nomi davlat soliq inspeksiyasi tomonidan Tegishli tuman (shahar) davlat soliq inspeksiyasi tomonidan maʼlumotnoma berilgan sana kuni berilgan Tegishli tuman (shahar) davlat soliq inspeksiyasi tomonidan berilgan maʼlumotnoma raqami-sonli maʼlumotnoma bilan;
bankda ssuda va kreditlari boʻyicha qarzi yoʻqligi – Oʻzbekiston Respublikasi Sotilayotgan korxonaning bankda ssuda va kreditlari bo‘yicha qarzi yo‘qligi to‘g‘risida maʼlumot bergan bank nomi banki Sotilayotgan korxonaning bankda ssuda va kreditlari bo‘yicha qarzi yo‘qligi to‘g‘risida maʼlumot bergan bank filiali nomi filialining Tegishli bank tomonidan maʼlumotnoma berilgan sanadagi Tegishli bank tomonidan berilgan maʼlumotnoma raqami-sonli maʼlumotnomasi bilan tasdiqlanadi.
8. Mazkur shartnoma imzolangunga qadar sotilayotgan korxona boshqa shaxsga oʻtkazilmagan, garovga qoʻyilmagan, nizoda yoʻq va sotilishi taqiqlanmagan.
9. Mazkur shartnomani rasmiylashtirish uchun sarflanadigan xarajatlarni SOTIB OLUVCHI toʻladi.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 489-495-moddalari biz taraflarga notarius tomonidan tushuntirildi va tushunarli.
11. SOTUVCHI va SOTIB OLUVCHI oʻrtasida tuzilgan topshirish-qabul qilish dalolatnomasiga muvofiq SOTUVCHI sotilayotgan korxonani mazkur shartnoma imzolangan kundan boshlab Sotuvchi shartnoma tuzilganidan so‘ng necha kun ichida korxonani sotib oluvchiga topshirish lozim kun ichida SOTIB OLUVCHIga topshirishni amalga oshiradi.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 494-moddasiga asosan ushbu shartnoma belgilangan tartibda davlat roʻyxatidan oʻtkazilgan paytdan boshlab SOTIB OLUVCHIda mulk huquqi vujudga keladi.
13. Men – SOTUVCHI ushbu shartnomada koʻrsatilgan korxonaning qarzlari yuzasidan daʼvo qiluvchilar yoʻqligini hamda telefon aloqasi xizmati uchun, kommunal xizmatlar uchun toʻlanadigan majburiy toʻlovlar (issiq va sovuq suv, tabiiy gaz, elektr energiyasi), soliq hamda boshqa majburiy toʻlovlar boʻyicha qarzimiz yoʻqligini tasdiqlayman.
14. Men – SOTUVCHI yuqorida koʻrsatilgan korxona boʻyicha oldi-sotdi shartnomasini tasdiqlash uchun notarial idoraga taqdim etgan barcha hujjatlarning haqqoniyligini kafolatlayman va bu yuzasidan javobgarlikni toʻliq oʻz zimmamga olaman.
15. Biz – taraflar shartnomaning matnini toʻliq oʻqib chiqdik, uning mazmuni, mohiyati, huquqiy oqibatlari bizga notarius tomonidan tushuntirildi va tushunarli, uning mazmuni bizning asl xohish-istaklarimizga mos keladi.
16. Mazkur shartnoma taraflar tomonidan uch nusxada tuzilib, imzolandi, ulardan bir nusxasi Shartnomani tasdiqlagan notarial idora nomi va raqami notarial idora notariusi Shartnomani tasdiqlagan notariusning F.I.O da saqlanadi, qolgan nusxalari taraflarga davlat roʻyxatidan oʻtkazish uchun berildi.

• (название области, района (города), МСГ, улицы (кишлака), номер дома)
• Примечание: В данном пункте должны точно указываться вид и количество товарных материальных ценностей и основных средств, переходящих покупателю
Договор купли-продажи предприятия
Республика Узбекистан Название нотариального округа, где составлен договор
Дата составления договора
Ф.И.О. нотариуса, удостоверившего договор нотариус нотариальной конторы Название и номер нотариальной конторы, удостоверившей договор Адрес нотариальной конторы, удостоверившей договор
Мы – Ф.И.О. продавца паспорт Серия и номер паспорта продавца,выдан Название ОВД, выдавшего паспорт продавца, дата выдачи паспорта, проживающий по адресу Адрес жительства продавца,руководитель предприятия ИНН Название и организационно-правовая форма продаваемого предприятия,расположенного по адресу Адрес продаваемого предприятия, зарегистрированного №Номер и дата регистрации центром государственных услуг Центром государственных услуг, размещенном Адрес центра государственных услуг, зарегистрировавшего продаваемое предприятие действующий от его имени на основании Устава, именуемый далее ПРОДАВЕЦ - с одной стороны, и проживающий по адресу Адрес жительства покупателя,Ф.И.О. покупателя,паспорт выдан Серия и номер паспорта покупателя в ИИБ Название ОВД, выдавшего паспорт покупателя и дата выдачи паспорта именуемый далее ПОКУПАТЕЛЬ, с другой стороны, заключили настоящий договор о следующем:
1. Я – ПРОДАВЕЦ продал принадлежащее мне предприятие Номер регистрации центром государственных услуг,расположенное по адресу Адрес продаваемого предприятия,зарегистрированное центром государственных услуг Адрес центра государственных услуг, зарегистрировавшего продаваемое предприятие в году № Дата регистрации центром государственных услуг как целостный имущественный комплекс, Я – ПОКУПАТЕЛЬ купил вышеуказанное предприятие как целостный имущественный комплекс.
2. Согласно настоящему договору права ПРОДАВЦА на фирменное наименование, товарные знаки, знаки обслуживания и другие средства индивидуализации ПРОДАВЦА и его товаров, работ или услуг, средства в размере Номер ИНН продаваемого предприятия,находящиеся на расчетном счете предприятия, а также состоящие на балансе предприятия Размер денежных средств на расчетном счете продаваемого предприятия переходят к ПОКУПАТЕЛЮ в качестве права владения.
3. Вышеуказанное предприятие принадлежит ПРОДАВЦУ на основании Устава, зарегистрированного центром государственных услуг Адрес продаваемого предприятия в Адрес центра государственных услуг, зарегистрировавшего продаваемое предприятие году № Дата регистрации центром государственных услуг.
4. Предприятие имеет свой самостоятельный баланс и счет в банке.
5. Согласно заключению частной аудиторской фирмы Какие товарные материальные ценности, находящиеся на балансе продаваемого предприятия, передаются вместе с ним покупателю от Название аудиторской фирмы, которая дала заключение об общей стоимости продаваемого предприятия года, общая стоимость продаваемого предприятия составляет Дата заключения о полной стоимости продаваемого предприятия сумов.
6. По взаимному согласию сторон, предприятие оценено в Сколько сумов (указывается цифрами и словами) составляет общая стоимость продаваемого предприятия сумов и продано за эту же сумму. Эти деньги я – ПРОДАВЕЦ в полном размере получил от ПОКУПАТЕЛЯ до подписания настоящего договора.
7. У предприятия Номер регистрации центром государственных услуг отсутствуют:
кредиторы, предусмотренные статьей 492 Гражданского кодекса Республики Узбекистан – подтверждается справкой ПРОДАВЦА от На основании соглашения сторон в какую сумму (указывается цифрами и словами) оценено продаваемое предприятие, года № Дата выдачи предприятием справки об отсутствии кредиторов предприятия;
долги перед государственным бюджетом и другим обязательным платежам – подтверждается справкой государственной налоговой инспекции Номер выданной предприятием справки об отсутствии кредиторов предприятия от Название государственной налоговой инспекции района (города), которая предоставила информацию об отсутствии задолженности продаваемого предприятия перед государственным бюджетом и по обязательным платежамДата справки, выданной соответствующей государственной налоговой инспекции района (города).
долги по банковским ссудам и кредитам – подтверждается справкой Название банка, который предоставилинформацию о том, что продаваемое предприятие не имеет задолженности по ссудам и кредитам в банке филиала Номер справки, выданной соответствующей государственной налоговой инспекции района (города) банка Республики Узбекистан от Название филиала банка, который предоставил информацию о том, что продаваемое предприятие не имеет задолженности по ссудам и кредитам в банке года № Дата справки, выданной соответствующим банком.
8. До подписания настоящего договора продаваемое предприятие не было передано другому лицу, не находилось в залоге, не оспаривалось и не запрещалось к продаже.
9. Расходы, понесенные для оформления настоящего договора оплачены ПОКУПАТЕЛЕМ.
10. Содержание ст.ст. 489–495 Гражданского кодекса Республики Узбекистан были разъяснены нам нотариусом, и понятно.
11. В соответствии с актом приема-передачи, заключенным между ПРОДАВЦОМ и ПОКУПАТЕЛЕМ, ПРОДАВЕЦ осуществляет передачу проданного предприятияПОКУПАТЕЛЮ в течение 36 дней с даты подписания настоящего договора
12. Согласно статье 494 Гражданского кодекса Республики Узбекистан право собственности у ПОКУПАТЕЛЯ возникает с момента государственной регистрации настоящего договора в установленном порядке.
13. Я – ПРОДАВЕЦ, подтверждаю, об отсутствии истцов по долгам указанного в настоящем договоре предприятия, а также долгов за услуги телефонной связи, обязательных платежей за коммунальные услуги (горячая и холодная вода, природный газ, электричество), по налогам и другим обязательным платежам.
14. Я – ПРОДАВЕЦ, гарантирую действительность всех документов, которые были представлены в нотариальную контору для утверждения договора купли-продажи вышеуказанного предприятия, и я полностью беру на себя ответственность за это.
15. Мы – стороны, ознакомились с текстом договора полностью, его содержание и суть, юридические последствия были разъяснены нам нотариусом, и понятно, содержание договра соответствует нашим действительным волеизъявлениям.
16. Настоящий договор составлен сторонами в трех экземплярах, один экземпляр хранится у нотариуса нотариальной конторы Название и номер нотариальной конторы, удостоверившей договор,остальные экземпляры переданы сторонам для осуществления государственной регистрации.