Manzil:Ariza beruvchining manzili,
Beraman ushbu arizani shu haqdakim, Ariza beruvchiga nisbatan fuqarolik sudi ishi ko‘rilgan sanada fuqarolik ishlari boʻyicha Fuqarolik ishi ko‘rilgan sudning nomi sudi tomonidan daʼvogar Daʼvogarning F.I.Shning menga nisbatan Ariza beruvchiga nisbatan ko‘rib chiqilgan fuqarolik sud ishining predmeti haqidagi fuqarolik ishi koʻrib chiqilib, daʼvogarning daʼvo talabi qanoatlantirilgan.
Mazkur fuqarolik ishi yuzasidan chiqarilgan hal qiluv qaroridan norozi boʻlib keltirgan kassatsiya tartibidagi shikoyatim Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi fuqarolik ishlari sudlov hayʼatining Sudlov hayʼati ajrimi chiqarilgan sanadagi ajrimiga koʻra fuqarolik ishlari boʻyicha Hal qiluv qarori bekor qilingan sudning nomi tumanlararo sudining Hal qiluv qarori qabu qilingan sanadagi hal qiluv qarori bekor qilinib, ish yangidan koʻrish uchun birinchi instansiya sudiga yuborilgan.
Birinchi instansiya sudining hal qiluv qarori bilan daʼvo arizasini qanoatlantirish rad etilgan.
Shu sababli, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 458-moddasiga asosan Ijro etilgan sud hujjati oʻzgartirilgan yoki bekor qilingan va ish yangidan koʻrib chiqilganidan keyin talablarni qanoatlantirishni toʻliq yoki qisman rad etish toʻgʻrisida hal qiluv qarori qabul qilingan yoki ish yuritishni tugatish toʻgʻrisida yoxud arizani koʻrmasdan qoldirish toʻgʻrisida ajrim chiqarilgan taqdirda, oʻzgartirilgan yoki bekor qilingan sud hujjati boʻyicha javobgardan daʼvogarning foydasiga undirilgan narsalarning barchasi javobgarga qaytarib berilishi kerak (hal qiluv qarorining qaytarma ijrosi).
Shularni inobatga olib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 459-moddasi talablariga asosan sud hujjatining qaytarma ijrosi toʻgʻrisidagi masalani koʻrib chiqishingizni soʻrayman.

(О повороте решения суда)
Дата рассмотрения гражданским судом дела в отношении заявителя Судом по гражданским делам Наименование суда, рассмотревшего гражданское дело по иску Ф.И.О. Истца в отношении меня было рассмотрено дело о Предмет гражданского дела в отношении заявителя, рассмотренного судом,и исковые требования были удовлетворены. В связи с моим несогласием с решением по этому гражданскому делу, мною в кассационном порядке была подана жалоба. Согласно определению судебной коллегии по гражданским делам Верховного суда Республики Узбекистан от Дата определения, вынесенного судебной коллегией решение Наименование суда, решение которого было отменено межрайонного суда от Дата принятия решения суда. было отменено и дело для пересмотра было направлено в суд первой инстанции.
Решением суда первой инстанции отказано в удовлетворении искового заявления.
Согласно Статье 458 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан «в случае изменения или отмены судебного акта, приведенного в исполнение, и принятия после нового рассмотрения дела решения об отказе в удовлетворении требований полностью или частично либо определения о прекращении производства по делу либо оставлении заявления без рассмотрения, ответчику должно быть возвращено все то, что было с него взыскано в пользу истца по измененному или отмененному судебному акту (поворот исполнения решения).»
Учитывая это, а также на основании требований Статьи 459 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан прошу рассмотреть вопрос о повороте исполнения судебного акта.