Manzil: Javobgarning yashash manzili
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksining 14-moddasida agar qonun yoki shartnomada zararni kamroq miqdorda to‘lash nazarda tutilmagan bo‘lsa, huquqi buzilgan shaxs o‘ziga yetkazilgan zararning to‘la qoplanishini talab qilishi mumkin.
Zarar deganda, huquqi buzilgan shaxsning buzilgan huquqini tiklash uchun qilgan yoki qilishi lozim bo‘lgan xarajatlari, uning mol-mulki yo‘qolishi yoki shikastlanishi (haqiqiy zarar), shuningdek bu shaxs o‘z huquqlari buzilmaganida odatdagi fuqarolik muomalasi sharoitida olishi mumkin bo‘lgan, lekin ololmay qolgan daromadlari (boy berilgan foyda) tushuniladi.
Agar huquqni buzgan shaxs buning natijasida daromad olgan bo‘lsa, huquqi buzilgan shaxs boshqa zarar bilan bir qatorda boy berilgan foyda bunday daromaddan kam bo‘lmagan miqdorda to‘lanishini talab qilishga haqli ekanligi ko‘rsatilgan.
Basharti ma’muriy huquqbuzarlik sodir etish oqibatida jismoniy shaxsga, korxona, muassasa, tashkilotga, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi yoki davlatga yetkazilgan mulkiy zarar belgilab qo‘yilgan bazaviy hisoblash miqdoridan ko‘p bo‘lmasa, organ (mansabdor shaxs) jazo qo‘llanish paytida aybdor bu zararni qoplashi to‘g‘risidagi masalani ham hal etishga haqlidir, jinoyat ishlari bo‘yicha sud esa — bu masalani yetkazilgan zarar miqdoridan qat’i nazar hal qilaveradi.
Menga Zarar yetkazilishiga olib kelgan maʼmuriy huquqbuzarlik sodir etgan shaxsning F.I.Sh tomonidan Zarar yetkazilishiga olib kelgan maʼmuriy huquqbuzarlikning nomi, vaqti va hujjat raqami (agar hujjat bilan rasmiylashtirilgan bo‘lsa) natijasida Zarar miqdori so‘m miqdorida zarar yetdi.
Ushbu zararni oldini olish uchun o‘z hisobimdan Zararni oldini olish uchun sarflangan mablag‘ miqdori so‘m mablag‘ sarfladim.
O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksi 38-moddasining birinchi qismiga ko‘rsa, ma’muriy huquqbuzarlik sodir etgan shaxs ma’muriy huquqbuzarlik oqibatida keltirilgan zararni qoplashi shart.
Boshqa hollarda ma’muriy huquqbuzarlik natijasida yetkazilgan mulkiy zararni qoplash fuqarolik-huquqiy tartibida sodir etish oqibatida jismoniy shaxsga, korxona, muassasa, tashkilotga, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi yoki davlatga yetkazilgan mulkiy zarar belgilab qo‘yilgan bazaviy hisoblash miqdoridan ko‘p bo‘lmasa, organ (mansabdor shaxs) jazo qo‘llanish paytida aybdor bu zararni qoplashi to‘g‘risidagi masalani ham hal etishga haqlidir, jinoyat ishlari bo‘yicha sud esa — bu masalani yetkazilgan zarar miqdoridan qat’i nazar hal qilaveradi.
Yuqoridiganlardan hamda Fuqarolik kodeksining 14-moddasida va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 38-moddasiga asosan,
Menga Zarar yetkazilishiga olib kelgan maʼmuriy huquqbuzarlik sodir etgan shaxsning F.I.Sh tomonidan Zarar yetkazilishiga olib kelgan maʼmuriy huquqbuzarlikning nomi, vaqti va hujjat raqami (agar hujjat bilan rasmiylashtirilgan bo‘lsa) natijasida yetkazilgan Zarar miqdori so‘m miqdoridagi zararni va uni oldini olishga sarflagan mablag‘larimni javobgardan qoplab berishingizni.
Belgilangan tartibda va miqdorda pochta xarajatlari to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat;
Da’vo arizaning (shikoyatning) va unga ilova qilingan hujjatlarning ko‘chirma nusxalari javobgarga hamda uchinchi shaxslarga yuborilganligini tasdiqlovchi hujjatlar;

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано исковое заявление Истец: Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес Истца Телефон: Телефон Истца E-mail: E-mail Истца Ответчик: Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика E-mail: E-mail Ответчика Содержание иска: О возмещении убытков, понесенных в результате административного правонарушения
(О возмещении убытков, понесенных в результате административного правонарушения)
Как известно, в соответствии со Статьей 14 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, лицо, право которого нарушено, может требовать полного возмещения причиненных ему убытков, если законом или договором не предусмотрено возмещение убытков в меньшем размере.
Под убытками понимаются расходы, которые лицо, чье право нарушено, произвело или должно будет произвести для восстановления нарушенного права, утрата или повреждение его имущества (реальный ущерб), а также неполученные доходы, которые это лицо получило бы при обычных условиях гражданского оборота, если бы его право не было нарушено (упущенная выгода).
Если лицо, нарушившее право, получило вследствие этого доходы, лицо, право которого нарушено, вправе требовать возмещения наряду с другими убытками упущенной выгоды в размере не меньшем, чем такие доходы.
Мне, в результате правонарушения Наименование, дата и номер (если документально оформлено) административного правонарушения, ставшего причиной понесенного ущерба,совершенного Ф.И.О. лица, совершившего административное правонарушение, ставшие причиной понесенного ущерба,нанесен ущерб в Размер ущерба.
Для его ликвидации мною затрачено Сумма, затраченная на ликвидацию ущерба.
Согласно Статье 38 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, лицо, совершившее административное правонарушение, обязано возместить причиненный административным правонарушением ущерб.
Если имущественный ущерб, причиненный в результате совершения административного правонарушения физическому лицу, предприятию, учреждению, организации, органу самоуправления граждан или государству, не превышает установленной базовой расчетной величины, то орган (должностное лицо) при применении взыскания вправе решить вопрос о возмещении виновным этого ущерба, а суд по уголовным делам — независимо от его размера.
Исходя из изложенного, на основании Статьи 14 Гражданского кодекса Республики Узбекистан и Статьи 38 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности
Возместить мне ущерб, понесенный в результате Наименование, дата и номер (если документально оформлено) административного правонарушения, ставшего причиной понесенного ущерба Ф.И.О. лица, совершившего административное правонарушение, ставшие причиной понесенного ущерба на сумму Размер ущерба и средства, затраченные на его ликвидацию.
Документ, подтверждающий оплату почтовых расходов в установленном порядке и размере;
Документы, подтверждающие направление копий искового заявления (жалобы) и прилагаемых к нему документов Ответчику и третьим лицам;
Обстоятельства, ставшие основанием для выдвижения требований;
Документ, подтверждающий полномочия подписания искового заявления, если оно подписано представителем.