Manzil: Daʼvogarning yashash manzili
Men Daʼvogarning yashash manzilida yashayman. Men Daʼvogar tomonidan avtomashinadan foydalanishni boshlagan vaqtdan buyon Daʼvogar avtomashinasining rusumi rusumli avtomashinadan foydalanib kelaman. Aslida ushbu avtomashina javobgarga tegishli. Hozirda javobgarning yashash manzili nomaʼlum. Men avtomashinadan oshkora, uzluksiz foydalanib, shu davr mobaynida avtomashina boʻyicha hech qanday nizo chiqmadi. Avtomashina taʼqiqda turmasligi toʻgʻrisida viloyat IIB YXXB dan maʼlumotnoma mavjud. Avtomashinani sotib olganimda taʼmirga muhtoj edi. Shu vaqt mobaynida men avtomashinani taʼmirladim va avtomashina boʻyicha biron marotaba nizo boʻlmagan.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 41-moddasiga ko‘ra, har bir shaxs mulkdor bo‘lishga haqliligi belgilangan.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 187-moddasi talabiga koʻra, mulkdor boʻlmagan, lekin koʻchmas mol-mulkka oʻn besh yil davomida yoki boshqa mol-mulkka besh yil davomida oʻziniki kabi halol, oshkora va uzluksiz egalik qilgan shaxs bu mol-mulkka mulk huquqini oladi (egalik qilish huquqini vujudga keltiruvchi muddat). Koʻchmas va boshqa mol-mulkka davlat roʻyxatidan oʻtkazilishi shart boʻlgan mulk huquqi ushbu mol-mulkka egalik qilish huquqini vujudga keltiruvchi muddat tufayli olgan shaxsda ana shunday roʻyxatdan oʻtkazilgan paytdan boshlab vujudga keladi. Egalik qilish huquqini vujudga keltiruvchi muddat tufayli mulk huquqini olganga qadar mol-mulkka oʻziniki kabi egalik qilib turgan shaxs oʻz egaligini mol-mulkning egalari boʻlmagan, shuningdek qonunda yoki shartnomada nazarda tutilgan boshqa asoslarga koʻra egalik qilish huquqi boʻlmagan uchinchi shaxslardan himoya qilish huquqiga ega. Egalik qilish muddatini vaj qilib keltiradigan shaxs oʻzi huquqiy vorisi boʻlgan shaxsning bu mol-mulkka egalik qilib kelgan barcha vaqtini oʻzining egalik qilish vaqtiga qoʻshishi mumkin. Shaxs ixtiyorida boʻlib, Fuqarolik kodeksining 228,229,230 va 232-moddalariga muvofiq uning egaligidan talab qilib olinishi mumkin boʻlgan ashyolarga doir egalik qilish huquqini vujudga keltiruvchi muddat tegishli talablar boʻyicha daʼvo muddati tamom boʻlganidan keyin oʻta boshlaydi.
Yuqordigalarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 187-moddasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 189 va 191-moddalariga asosan,

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано исковое заявление Истец:Ф.И.О. Истца Адрес:Адрес Истца Телефон:Телефон Истца Ответчик:Ф.И.О. Ответчика Адрес:Адрес Ответчика Телефон:Телефон Ответчика Содержание иска: О признании имущественного права на автомобиль |
(О признании имущественного права на автомобиль)
Япроживаю по адресу Адрес Истца.Начиная с Дата начала использования автомобиля Истцом пользуюсь автомобилем марки Марка автомобиля .Он принадлежит Ответчику. Но в настоящее время адрес его проживания неизвестен. Я машиной пользовался открыто, непрерывно, и за этот период не возникало никаких конфликтов, связанных с ней. Имеется справка о ОБДД УВД о том, что машина не находится в запрете. Когда я ее приобрел она нуждалась в ремонте. За прошедшее время я ее отремонтировал.
В статье 41 Конституции Республики Узбекистан определено, что «каждый имеет право на собственность.»
Всоответствии со статьей 187 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «лицо, не являющееся собственником имущества, но добросовестно, открыто и непрерывно владеющее как своим собственным недвижимым имуществом в течение пятнадцати лет либо иным имуществом в течение пяти лет, приобретает право собственности на это имущество (приобретательная давность).
Право собственности на недвижимое и иное имущество, подлежащее государственной регистрации, возникает у лица, приобретшего это имущество в силу приобретательной давности, с момента такой регистрации.
До приобретения на имущество права собственности в силу приобретательной давности лицо, владеющее имуществом как своим собственным, имеет право на защиту своего владения против третьих лиц, не являющихся собственниками имущества, а также не имеющих прав на владение им в силу иного предусмотренного законом или договором основания.
Лицо, ссылающееся на давность владения, может присоединить ко времени своего владения все время, в течение которого этим имуществом владел тот, чьим правопреемником это лицо является.
Течение срока приобретательной давности в отношении вещей, находящихся у лица, из владения которого они могли быть истребованы в соответствии со статьями 228, 229, 230 и 232 Гражданского кодекса, начинается не ранее истечения срока исковой давности по соответствующим требованиям.»
Исходя из изложенного, на основании статьи 187 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 189 и 191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
принять решение о признании моего имущественного права в отношении автомобиля модели Марка автомобиля ,произведенного в Дата изготовления автомобиля году, номер двигателя Номер двигателя автомобиля ,цвет Цвет автомобиля,государственный номер Государственный номер .