Hisoblangan, lekin xodimga to‘lanmagan ish haqini va unga tenglashtirilgan to‘lovlarni undirish to‘g‘risida
• Izoh: Ushbu bandda daʼvogar koronavirusga qarshi kurashish ishlarida qaysi sanaga qadar ishlaganligi ko‘rsatiladi
Javobgar: Javobgar tashkilot tomonidan qatnashuvchi shaxsning F.I.O.si
Manzil: Javobgar tashkilotning nomi va joylashgan manzili
Daʼvo mazmuni: Hisoblangan, lekin toʻlanmagan Daʼvogarga to‘lanishi lozim bo‘lgan mablag‘ miqdori soʻm miqdoridagi ish haqini va unga tenglashtirilgan toʻlovlarni undirish toʻgʻrisida
DA ʼ V O A R I Z A
Men Daʼvogar hozirda ishlab kelayotgan vazifa yoki lavozimiga tayinlangan sana yildan buyon Daʼvogar ishlayotgan tashkilot nomi va tashkiliy huquqiy shaklida Daʼvogar ishlab kelayotan vazifa yoki lavozim nomi lavozimida ishlab kelmoqdaman.
Daʼvogar koronavirusga qarshi kurashish ishlariga jalb qilingan sana dan boshlab koronavirusga qarshi kurashda bemorlar bilan ishlash uchun Daʼvogar virusga qarshi kurashish uchun jalb qilingan kasalxona nomi va manzili manzilidagi kasalxonaga ustama toʻlovlar toʻlanishi sharti bilan ishga jalb qilindim. Men ushbu kasalxonada Daʼvogar koronavirusga qarshi kurashish ishlarida ishlagan oxirgi sanasi gacha mehnat qildim. Ammo Javobgar tashkilotning nomi va joylashgan manzili tomonidan menga hisoblangan Daʼvogarga to‘lanishi lozim bo‘lgan mablag‘ miqdori soʻm miqdoridagi qoʻshimcha toʻlovlar hozirgacha toʻlanmasdan kelinmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 19-martdagi “Koronavirus pandemiyasi va global inqiroz holatlarining iqtisodiyot tarmoqlariga salbiy taʼsirini yumshatish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-5969-sonli Farmonining 17-bandi uchinchi qismida sogʻliqni saqlash vazirligi bilan birgalikda tibbiyot, sanitariya-epidemiologik va boshqa xodimlar koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish tadbirlariga jalb qilinadigan davrda ularning oylik lavozim maoshiga 6 foiz miqdorida har kunlik qoʻshimcha toʻlovlar toʻlanib borishligi koʻrsatilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 170-moddasiga koʻra sud buyrugʻi nizosiz talablar boʻyicha sud muhokamasi oʻtkazmasdan berilgan sud hujjatidir.
Sud buyrugʻi ijro hujjati kuchiga ega. Sud buyrugʻi boʻyicha undiruv buyruq berilganidan keyin oʻn kunlik muddat oʻtgandan keyin va sud hujjatlarini ijro etish uchun belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Aliment undirish va xodimga uch oylik ish haqidan ortiq boʻlmagan ish haqini undirib berish toʻgʻrisidagi sud buyruqlari darhol ijro etilishi lozim.
Mazkur kodeksning 171-moddasi 1 qismi 5 bandida hisoblangan, lekin xodimga toʻlanmagan ish haqini va unga tenglashtirilgan toʻlovlarni undirish haqida talab arz qilingan boʻlsa Sud buyruq chiqarishi belgilangan.
Qayd qilingan holatlar va qonun talabidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191 va 170, 171-moddalari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 19-mart 2020-yildagi “Koronavirus pandemiyasi va global inqiroz holatlarining iqtisodiyot tarmoqlariga salbiy taʼsirini yumshatish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-5969-sonli Farmoniga,asosan,
Menga Javobgar tashkilotning nomi va joylashgan manzili tomonidan toʻlanmagan Daʼvogarga to‘lanishi lozim bo‘lgan mablag‘ miqdori soʻm miqdoridagi ish haqi va unga tenglashtirilgan pullarni undirib berish toʻgʻrisida hal qiluv qarori qabul qilishingiz.
Ilova qilingan hujjatlar:
Daʼvo arizaga ilova qilinayotgan hujjatlar ro‘yxati

Иск о взыскании начисленной но не выплаченной зарплаты и приравненных к ней платежей
Содержание иска: О взыскании начисленной, но не выплаченной зарплаты и приравненных к ней платежей в размере Сумма платежа, который должен быть выплачен Истцу
(О взыскании начисленной, но не выплаченной зарплаты и приравненных к ней платежей в размере Сумма платежа, который должен быть выплачен Истцу)
Я, с Дата назначения Истца на должность, в которой он работает в данное время работаю на должности Должность или обязанность, в которой работает Истец в Наименование и организационно-правовая форма организации, в которой работает Истец.Начиная с Дата привлечения Истца к борьбе с короновирусом я был привлечен к работам по борьбе с коронавирусом в больнице Наименование и адрес медицинского учреждения, в котором Истец привлекался к борьбе с короновирусом на условиях выплаты мне соответствующих надбавок. Я выполнял эти обязанности до Дата завершения участия Истца в действиях по борьбе с короновирусом.Однако Наименование и адрес организации-Ответчика до сих пор не осуществил мне выплату надбавок в размере Сумма платежа, который должен быть выплачен Истцу.
Как известно, частью третьей пункта 17 Указа Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года ПФ-5969 «Опервоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений»предусмотрено введение ежедневной доплаты в размере 6 процентов от месячного должностного оклада медицинским, санитарно-эпидемиологическим и другим работникам на период их привлечения к мероприятиям по противодействию распространению коронавирусной инфекции.
Кроме того, Статьей 170 Гражданского процессуального кодекса определено, что судебный приказ представляет собой акт суда, выданный по бесспорным требованиям без судебного разбирательства.
Судебный приказ имеет силу исполнительного документа. Взыскание по нему производится по истечении десятидневного срока после выдачи приказа и в порядке, установленном для исполнения судебных актов.
Судебные приказы о присуждении алиментов и присуждении работнику заработной платы, но не свыше, чем за три месяца, подлежат немедленному исполнению.
Ав соответствии с пунктом 5 части первой Статьи 171 данного Кодекса судебный приказ выдается, если заявлено требование о взыскании начисленной, но не выплаченной работнику заработной платы и приравненных к ней платежей.
Исходя из вышеизложенного и требований закона, на основании статей 188, 189-191, 170 и 171 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, Указа Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года ПФ-5969 «Опервоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений»
принять решение о взыскании с Наименование и адрес организации-Ответчика начисленной, но не выплаченной зарплаты и приравненных к ней платежей в размере Сумма платежа, который должен быть выплачен Истцу.