To‘lanmagan mukofot pullarini undirish to‘g‘risida daʼvo ariza
• Izoh: Ushbu bandda buyruq qabul qilinganidan so‘ng daʼvo ariza kiritilgunga qadar o‘tgan davr kunlar yoki oylar ko‘rinishida yoziladi. Masalan 40 kun yoki 3 oy
• Izoh: Masalan hisob raqamida pul mablag‘i yo‘qligi, hisob raqamiga band solinganligi yoki boshqa sabab
• Izoh: Daʼvo arizaga ish holatiga oid, daʼvo arizani asoslovchi barcha hujjatlar, daʼvo ariza nusxasi taraflarga yuborilganligini, davlat boji to‘langanligini tasdiqlovchi hujjatlar va boshqa hujjatlar ilova qilinishi lozim
Fuqarolik ishlari boʻyicha Daʼvo ariza berilgan fuqarolik sudi nomi sudiga
Daʼvogarning F.I.O.sidan
E-mail: Daʼvogarning E-mail manzili
Javobgar: Javobgar tashkilotning nomi va tashkiliy-huquqiy shakli
Manzil: Javobgarning manzili
E-mail: Javobgarning E-mail manzili
Daʼvo mazmuni: Toʻlanmagan Buyruqqa asosan daʼvogarga berilishi belgilangan mukofot pulining miqdori soʻm miqdoridagi mukofot pullarini undirish toʻgʻrisida
Daʼvo arizasi
Toʻlanmagan mukofot pullarini undirish toʻgʻrisida
Men Daʼvogar ishlab kelayotgan tashkilot nomi rahbari Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruqni qabul qilgan mansabdor shaxsning ism sharifining Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq qabul qilingan kun kungi Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli buyrugʻi asosida Daʼvogar ishga qabul qilingan vazifa (lavozim) vazifasiga ishga kabul kilinganman.
Shu kunga kadar oʻzimga biriktirilgan xizmat vazifalarimni belgilangan muddatlarda, lozim darajada bajarib kelganman.
Ish beruvchi tomonidan Ish beruvchining xodimlarni rag‘batlantirish to‘g‘risidagi buyrug‘i qabul qilingan sana kuni qabul qilingan Ish beruvchining xodimlarni rag‘batlantirish to‘g‘risidagi buyrug‘ining raqami-raqamli buyrugʻiga asosan Xodimlarni mukofotlashga asos bo‘lgan holat munosabati bilan xodimlarni ragʻbatlantirish maqsadida Buyruqqa asosan daʼvogarga berilishi belgilangan mukofot pulining miqdori soʻm miqdorida mukofot puli berilishi belgilangan.
Biroq buyruq chiqarilganligidan Mukofot puli berilishi to‘g‘risida buyruq qabul qilinganidan daʼvo ariza berilgungacha bo‘lgan vaqt vaqt oʻtgan boʻlsada, mukofot pullari toʻlanmasdan kelmoqda. Ish beruvchi bunga asos sifatida Ish beruvchi mukofot puli to‘lab berilmayotganligiga sabab sifatida ko‘rsatgan holatlar holatini bildirib kelmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Mehnat Kodeksining 180-moddasiga koʻra, ishdagi yutuqlar uchun xodimga nisbatan ragʻbatlantirish choralari qoʻllanilishi mumkin. Ragʻbatlantirish turlari, ularni qoʻllanish tartibi, afzallik va imtiyozlar berish jamoa shartnomalari, ichki mehnat tartibi qoidalari va boshqa lokal hujjatlarda, jamoa kelishuvlarida, intizom toʻgʻrisidagi ustav va nizomlarda belgilab qoʻyiladi.
Javobgar tashkilotning nomi va tashkiliy-huquqiy shaklining jamoa shartnomasida ham xodimlarni ragʻbatlashtirish mumkinligi nazarda tutilgan.
Yuqoridagilarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Mehnat Kodeksining 153, 180-moddalari hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asosan
SOʻ R A Y M A N :
1. Javobgar Javobgar tashkilotning nomi va tashkiliy-huquqiy shaklidan mening foydamga Buyruqqa asosan daʼvogarga berilishi belgilangan mukofot pulining miqdori soʻm miqdorida toʻlanmay qolgan mukofot pulini undirib berish toʻgʻrisida hal qiluv qarori qabul qilishingizni

Всуд по гражданским делам Наименование суда, в который подан иск |
Ответчик: Наименование и адрес организации-Ответчика Наименование и адрес Адрес организации-Ответчика |
Телефон: Телефон организации-Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты организации-Ответчика Содержание иска: О взыскании невыплаченной суммы премиального вознаграждения |
(О взыскании невыплаченной суммы премиального вознаграждения)
Япринят на работу приказом руководителя Наименование и организационно-правовая форма организации, в которой работает Истец Ф.И.О. ответственного лица, издавшего приказ о приеме на работу Истца от Дата приказа о приеме на работу Истца за номером Номер приказа о приеме на работу Истца на должность Должность или обязанность, на которую принят Истец.До настоящего времени добросовестно и своевременно выполнял возложенные задачи на должном уровне.
На основании приказа работодателя номер Номер приказа работодателя о поощрении сотрудников от Дата приказа работодателя о поощрении сотрудников в связи с Обстоятельства, послужившие основанием для поощрения сотрудников в целях поощрения сотрудников было определено выделение премиальных вознаграждений в размере Сумма, определенная в качестве премиального вознаграждения Истца на основании приказа.Однако, несмотря на то, что с момента принятия приказа прошло Период между принятием приказа о поощрении и подачей искового заявления премиальные вознаграждения до сих пор не выплачены. В качестве причины невыплаты работодатель указывает Обстоятельства, указанные в качестве причин для невыплаты премиального вознаграждения Истцу.
Как известно, в статье 299 Трудового кодекса Республики Узбекистан определено, «к работнику могут применяться меры поощрения за успехи в работе. Виды поощрения, порядок их применения определяются коллективными соглашениями, коллективным договором, иными правовыми актами о труде, правилами внутреннего трудового распорядка и трудовым договором.»
Коллективным договором с Наименование и адрес организации-Ответчика также предусмотрены выплаты премиальных вознаграждений.
Исходя из вышеизложенного и требований закона, на основании статей 153 и 180 Трудового кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189 и 191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан,
принять решение о взыскании с Ответчика Наименование и адрес организации-Ответчика в мою пользу невыплаченное премиальное вознаграждение в размере Сумма, определенная в качестве премиального вознаграждения Истца на основании приказа.