Manzil: Daʼvogar tashkilotning manzili
Daʼvo mazmuni: Ish bo‘yicha javobgar ishlab kelgan vazifa yoki lavozim nomi Javobgarning F.I.O.sidan tashkilotga yetkazilgan moddiy zararni undirish toʻgʻrisida
(Xodimdan moddiy zararni undirish toʻgʻrisida)
Ish boʻyicha javobgar Javobgarning F.I.O.si bizning tashkilotimizda Ish bo‘yicha javobgar ishlab kelgan vazifa yoki lavozim nomi vazifasida ishlab keladi. Javobgarning aybi bilan ish jarayonida sodir bo‘lgan, ish beruvchiga zarar yetkazgan hodisa sodir bo‘lgan sana kuni ish jarayonida javobgar Javobgarning F.I.O.sining aybi bilan Javobgarning aybi bilan ish jarayonida sodir bo‘lgan, ish beruvchiga zarar yetkazgan hodisa nomisodir boʻldi. Buning natijasida tashkilotimiz Javobgarning aybi bilan ish jarayonida sodir bo‘lgan, ish beruvchiga zarar yetkazgan hodisa natijasida yetkazilgan zarar miqdori soʻm miqdorida zarar koʻrdi. Tashkilotda ish jarayoni toʻxtab qolishining oldini olish maqsadida yuqoridagi xodisa natijasida yetkazilgan zarar tashkilot tomonidan qoplanib, ish jarayoni davom ettirilgan. Bu haqida dalolatnoma tuzilgan (ilova qilinadi).
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksning 1001-moddasi talabiga koʻra, boshqa shaxs (mehnat majburiyatlarini bajarayotgan xodim, transport vositasini boshqaruvchi shaxs va h.k) tomonidan yetkazilgan zararni toʻlagan shaxs bu shaxsga nisbatan, agar qonunda boshqacha miqdor belgilanmagan boʻlsa, toʻlangan tovon miqdorida qayta talab qilish (regress) huquqiga ega.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik Kodeksining 985-moddasiga asosan gʻayriqonuniy harakat (harakatsizlik) tufayli fuqaroning shaxsiga yoki mol-mulkiga yetkazilgan zarar, shuningdek, yuridik shaxsga karz, shu jumladan boy berilgan foyda zararni yetkazgan shaxs tomonidan toʻliq hajmda qoplanishi lozim.
Qayd qilingan holatlar va qonun talabidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191-moddalari, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 1001 va 985-moddalariga, asosan,
Javobgar Javobgarning F.I.O.sidan Daʼvogar tashkilot nomi, tashkiliy huquqiy shakli foydasiga Javobgarning aybi bilan ish jarayonida sodir bo‘lgan, ish beruvchiga zarar yetkazgan hodisa natijasida yetkazilgan zarar miqdori soʻm zararni undirib berishingizni soʻrayman.

Иск о взыскании с сотрудника материального ущерба
Содержание иска: О взыскании с Должность или обязанности Ответчика, действия которого привели к нанесению ущерба работодателю Ф.И.О. Ответчика материального ущерба
(О взыскании с сотрудника материального ущерба)
Ответчик Ф.И.О. Ответчика работает на Должность или обязанности Ответчика, действия которого привели к нанесению ущерба работодателю в нашей организации. Дата происшествия, которое по вине Ответчика привело к нанесению ущерба работодателю в рабочее время по вине Ответчика произошло Наименование происшествия, которое по вине Ответчика привело к нанесению ущерба работодателю.В результате этого нашей организации нанесен ушерб в размере Размер ущерба от происшествия, которое по вине Ответчика привело к нанесению ущерба работодателю.В целях обеспечения непрерывности производственного процесса, убытки от вышеуказанного происшествия были возмещены за счет организации. Об этом составлен соответствующий Протокол (прилагается).
Согласно требованиям Статьи 1001 Гражданского кодекса «возместивший вред, причиненный другим лицом (работником при исполнении им трудовых обязанностей, лицом, управляющим транспортным средством, и т. п.), имеет право обратного требования (регресса) к этому лицу в размере выплаченного возмещения, если иной размер не установлен законом.»
Кроме того, Статьей 985 Гражданского кодекса определено, что «Вред, причиненный неправомерными действиями (бездействием) личности или имуществу гражданина, а также вред, причиненный юридическому лицу, подлежит возмещению лицом, причинившим вред, в полном объеме включая упущенную выгоду.»
Исходя из вышеизложенного и требований закона, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 1001 и 985 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
Взыскать с Ф.И.О. Ответчика в пользу Наименование и организационно-правая форма организации-истца сумму материального ущерба в размере Размер ущерба от происшествия, которое по вине Ответчика привело к нанесению ущерба работодателю.