Manzil:Uchinchi shaxsning yashash manzili
Men Tashkilotning nomi va tashkiliy huquqiy shaklining Daʼvogarning mazkur tashkilotga ishga qabul qilingan sanasi kunidagi Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq raqami - sonli buyrugʻi asosida Daʼvogarning mehnat faoliyatini boshlagan lavozimi vazifasiga ishga kabul kilinganman.
Shu kunga kadar oʻzimga biriktirilgan xizmat vazifalarimni bajarib kelmokda edim. Biroq Daʼvogarni ishdan bo‘shatish sanasi kungi Daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli buyruq bilan men bilan tuzilgan mehnat shartnomasi Oʻzbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining Daʼvogarni ishdan bo‘shatishga asos bo‘lgan qonunchilik hujjati-moddasiga asosan bekor kilindi. Buyruqqa asos qilib, Ichki mehnat tartib qoidalarining tegishli bandi bandini buzganligim olingan.
Biroq men mehnat vazifalarimni shu kunga qadar halol, vijdonan bajarib kelganman. Ish beruvchining buyrugʻi asossiz ravishda Ichki mehnat tartib qoidalarining tegishli bandi bandini buzganligim olingan boʻlib, buyruq hech qanday asosga ega emas.
Korxona jamoa shartnomasiga muvofiq, ish beruvchining tashabbusi bilan mehnat shartnomasini bekor qilishda albatta kasaba uyushmasining roziligi talab etiladi.
Biroq men bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilishda yuqoridagi qoidaga zid ravishda kasaba uyushmasining yozma roziligi olinmagan.
Bundan tashqari ish beruvchi Ichki tartib qoidalarida koʻrsatilgan mehnat vazifalarini bir marotaba qoʻpol tarzda buzganligim haqidagi holatni isbotlab bera olmagan.
Mutaxasisligim boʻyicha turli lavozimlarda ishlab kelganligim, jamoada obroʻ-eʼtiborga ega ekanligim, ishdan asossiz boʻshatilganligim natijasida ruhan ezilib, maʼnaviy zarar koʻrdim.
Shunga koʻra, menga yetkazilgan maʼnaviy zararni Arizachi baholagan maʼnaviy zarar miqdori soʻm deb baholayman.
Oʻzbekiston Respublikasining Mehnat kodeksining 111-moddasida mehnat shartnomasi gʻayriqonuniy ravishda bekor qilingan yoki xodim gʻayriqonuniy ravishda boshqa ishga oʻtkazilgan hollarda, u ish beruvchining oʻzi, sud yoki boshqa vakolatli organ tomonidan avvalgi ishiga tiklanishi lozim. Nizoni koʻrish vaqtida ish beruvchiga mehnat shartnomasini bekor qilish yoki xodimni boshqa ishga oʻtkazishning asosliligini isbotlab berish masʼuliyati yuklatiladi. Agar jamoa kelishuvi yoki jamoa shartnomasida mehnat shartnomasini ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilishni kasaba uyushmasi qoʻmitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan oldindan kelishib olish nazarda tutilgan boʻlsa, sud kasaba uyushmasi qoʻmitasi yoki xodimlar boshqa vakillik organining oldindan roziligi olingan-olinmaganligini aniqlaydi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1998-yil 17-apreldagi 12-sonli “Sudlar tomonidan mehnat shartnomasi (kontrakti)ni bekor qilishni tartibga soluvchi qonunlarning qoʻllanilishi haqida”gi qarorining 46-bandiga binoan, Mehnat shartnomasi gʻayriqonuniy bekor qilingan yoki gʻayriqonuniy boshqa ishga oʻtkazilgan hollarda xodim avvalgi ishiga tiklanishi shart.
Maʼnaviy zarar miqdori ish beruvchining xatti-harakatlariga baho bergan holda aniqlanib, u xodimning oylik ish haqidan kam boʻlishi mumkin emas. Xodimga yetkazilgan maʼnaviy zararni qoplash masalasini hal etishda qaysi holatlarda va ish beruvchining qaysi harakatlari (harakatsizligi) oqibatida unga zarar yetkazilganligi, ish beruvchi aybining darajasi, mehnat shartnomasini bekor qilish yoki boshqa ishga oʻtkazishda qonun ochiq-oydin buzilgan-buzilmaganligini aniqlashi, xodimning qanday maʼnaviy va jismoniy azoblar chekkanini belgilashi, bu zararlarni u qancha summada yoki boshqacha moddiy shaklda qoplashini baholamogʻi va muayyan nizoni hal qilish uchun muhim boʻlgan boshqa holatlarni oydinlashtirmogʻi lozim. Maʼnaviy va jismoniy azoblar darajasi yetkazilgan maʼnaviy ziyonning haqiqiy holati jabrlanuvchining shaxsiy xususiyatlari, yetkazilgan azoblarning ogʻirligini tasdiqlovchi aniq holatlarga qarab sud tomonidan aniqlanadi.
Yukorida kayd etilganlarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasining Mehnat kodeksining 111-moddasiga, Fuqarolik kodeksining 1021, 1022-moddalariga hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asoslanib, suddan quyidagilarni
SOʻ R A Y M A N:
1. Tashkilotning nomi va tashkiliy huquqiy shaklining Daʼvogarning mazkur tashkilotga ishga qabul qilingan sanasi yilgi Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli buyrugʻini bekor qilishni;
2. Meni Tashkilotning nomi va tashkiliy huquqiy shakliga Daʼvogarning mehnat faoliyatini boshlagan lavozimi vazifasiga ishga tiklanishingizni.
3. Javobgardan mening foydamga majburiy progul kunlari uchun ish haqi va Arizachi baholagan maʼnaviy zarar miqdori - soʻm maʼnaviy zararni undirib berishingizni.

Всуд по административным делам Наименование суда, в который подано исковое заявление
Дата принятия приказа о принятии Истца на работу я был принят на работу на должность Должность, на которую Истец был принят на работу в Наименование и организационно-правовая форма организации приказом Номер приказа о принятии Истца на работу.
До настоящего времени я в назначенные сроки, на должном уровне выполнял возложенные на меня обязанности. Однако, приказом Номер приказа об увольнении Истца с работы от Дата принятия приказа об увольнении Истца с работы на основании статьи Законодательный документ, использованный в качестве основания в приказе об увольнении Истца с работы Трудового кодекса Республики Узбекистан трудовой договор со мной был прекращен. В качестве основания для такого решения было использовано нарушение мной пункта Перечень документов, прилагаемых к исковому заявлению правил внутреннего трудового распорядка. Но я свои трудовые обязанности до сих пор выполнял честно и добросовестно. Обстоятельства, указанные работодателем в качестве обоснования для приказа, не были доказаны, а значит приказ не имеет правовых оснований.
Согласно коллективному договору, для прекращения трудового договора по инициативе работодателя необходимо согласие профсоюза. Однако при прекращении трудового договора со мной в нарушение этого правила не было получено письменное согласие профсоюза. К тому же работодателем не было доказано грубое нарушение мною правил внутреннего трудового распорядка, указанное им в качестве обоснования для прекращения трудового договора.
Врезультате моего безосновательного увольнения был нанесен ущерб моему авторитету в коллективе, моей репутации, что стало причиной возникновения пережитого мною стресса и нанесения морального ущерба, который я оцениваю в Сумма, запрашиваемая Истцом в качестве компенсации за моральный ущерб, нанесенный в результате незаконного увольнения.
Согласно статьи 111 Трудового кодекса Республики Узбекистан,в случаях незаконного прекращения трудового договора или незаконного перевода на другую работу работник должен быть восстановлен на прежней работе самим работодателем, судом либо иным компетентным органом.
При рассмотрении спора на работодателя возлагается бремя доказывания обоснованности прекращения трудового договора или перевода. Если коллективным соглашением или коллективным договором предусмотрено предварительное согласование прекращения трудового договора по инициативе работодателя с профсоюзным комитетом или иным представительным органом работников, то суд выясняет было ли получено предварительное согласие профсоюзного комитета или иного представительного органа работников
Всоответствии с пунктом 46 постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 17 апреля 1998 года №12 «Оприменении судами законодательства, регулирующего прекращение трудового договора (контракта)» в случаях незаконного прекращения трудового договора или незаконного перевода на другую работу, работник подлежит восстановлению на прежней работе. Размер компенсации морального вреда определяется с учетом оценки действий работодателя, но не может быть менее месячного заработка работника.
При решении вопроса о компенсации причиненного работнику морального вреда суду необходимо установить при каких обстоятельствах и какими действиями (воздействиями) работодателя он был нанесен, выявить степень вины работодателя, определить, произведены ли перевод или прекращение трудового договора с очевидным нарушением закона, выяснить, какие нравственные и физические страдания перенесены работником, в какой сумме или иной материальной форме он оценивает их компенсацию, и другие обстоятельства, имеющие значение для разрешения конкретного спора. Степень нравственных и физических страданий оценивается судом с учетом фактических обстоятельств причинения морального вреда, индивидуальных особенностей потерпевшего и других конкретных обстоятельств, свидетельствующих о тяжести перенесенных им страданий.
Исходя из вышеизложенного, на основании статьи 111 Трудового кодекса Республики Узбекистан, статей 1021 и 1022 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
1. Отменить приказ Номер приказа об увольнении Истца с работы от Дата принятия приказа об увольнении Истца с работы о моем увольнении;
2. Восстановить меня на прежде занимаемой должности Должность, на которую Истец был принят на работу в Наименование и организационно-правовая форма организации ;
3. Взыскать в мою пользу с ответчика Сумма, запрашиваемая Истцом в качестве компенсации за моральный ущерб, нанесенный в результате незаконного увольнения сумов в качестве заработной платы за вынужденные прогулы и компенсации за моральный ущерб.