Fuqarolik ishlari boʻyicha Iltimosnoma berilgan fuqarolik sudi nomiga
Fuqarolik ishlari boʻyicha Iltimosnoma berilgan fuqarolik sudi nomi sudining ish yurituvida mening javobgar Ish bo‘yicha javogarning F.I.Osiga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizam yuzasidan qoʻzgʻatilgan ish mavjud edi.
Men daʼvo talablarim miqdoridan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat boji toʻgʻrisida”gi Qonuni bilan tasdiqlangan davlat boji stavkalariga binoan “Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonun talabidan kelib chiqqan holda to‘lanishi lozim bo‘lgan davlat boji miqdori soʻm miqdorida davlat boji toʻlashim lozim.
Lekin hozirgi kunda meni mulkiy ahvolim ogʻir. Chunki Daʼvogarning mulkiy ahvoli og‘irligini tasdiqlovchi holatlar.Bundan tashqari, javobgar oʻz majburiyatini bajarmaganligi sababli menga sudga murojaat qilishim natijasida mening ahvolim yanada ogʻirlashdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 133-moddasi 2-qismiga koʻra, sud taraflarning mulkiy ahvoliga qarab, ulardan birining yoki ikkalasining davlat daromadiga undiriladigan sud harajatlarini toʻlashni kechiktirishga yoki boʻlib-boʻlib toʻlashga yoʻl qoʻyishi, shuningdek bu harajatlarning miqdorini kamaytirishi mumkin deb belgilangan.
Mazkur qonunga asosan meni mulkiy ahvolimni hisobga olib, davlat boji miqdorini kamaytirish maqsadga muvofiq boʻladi deb hisoblayman.
Yuqoridagilarga koʻra hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 133- moddasiga asoslanib,
Mening javobgar Ish bo‘yicha javogarning F.I.Osiga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizam boʻyicha toʻlanishi lozim boʻlgan davlat boji miqdorini kamaytirishni.

Вгражданский суд Наименование гражданского суда, в который подается ходатайств
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подается ходатайств суда по гражданским делам находится гражданское дело, возбужденное по моему исковому заявлению в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Исходя из объема моих исковых претензий, на основании государственных таможенных ставок, утвержденных Законом Республики Узбекистан «О государственной пошлине», я должен уплатить государственную пошлину в размере Сумма государственной пошлины, исходящая из требований Законом Республики Узбекистан «О государственной пошлине».
Однако в настоящее время я нахожусь в сложном имущественном положении. Так как Обстоятельства, подтверждающие сложность имущественного положения подателя ходатайства.Кроме того, мое положение еще более осложнилось по причине невыполнения ответчиком своих обязательств.
Всоответствии с частью второй статьи 113 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан «исходя из имущественного положения сторон, суд может отсрочить или рассрочить одной или обеим сторонам уплату судебных расходов, взыскиваемых в доход государства, а также уменьшить размер этих расходов.»
Исходя из положений законодательства, учитывая мое сложное имущественное положение, считаю целесообразным уменьшить размер государственной пошлины.
На основании статьи 133 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Сократить размер государственной пошлины, которая должна быть выплачена по моему исковому заявлению в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления.