Davlat mol mulkini garovga qo‘yish shartnomasi
Garovga oluvchi bankning nomi, tashkiliy-huquqiy shakli (keyingi oʻrinlarda “Garovga oluvchi” deb yuritiladi) nomidanGarovga oluvchiga shartnoma tuzish huquqini beruvchi hujjat asosida ish yurituvchi Garovga oluvchi bankning rahbari lavozimi va F.I.Osibir tomondan va Garovga qoʻyuvchining nomi, tashkiliy-huquqiy shakli (keyingi oʻrinlarda “ 7.Garovga qoʻyuvchi ” deb yuritiladi) nomidan Garovga qoʻyuvchiga shartnoma tuzish huquqini beruvchi hujjat asosida ish yurituvchi Garovga qoʻyuvchining rahbari lavozimi va F.I.Osiikkinchi tomondan, mazkur shartnomani quyidagilar toʻgʻrisida tuzdilar:
1. Ushbu shartnoma Garovga oluvchining (bankning) Kredit shartnomasi imzolangan yil va sanadagi Kredit shartnomasining raqami-sonli kredit shartnomasi boʻyicha Garovga qoʻyuvchiga (qarzdorga) Kreditni qaytarish sanasigacha qaytarish sharti bilan Kreditning umumiy miqdori soʻm miqdorda kredit berish toʻgʻrisidagi shartnomaning ajralmas qismi hisoblanadi.
2. Mol-mulk garovi, Garovga oluvchining (bankning) kredit shartnomasi boʻyicha talablarni, ularni qanoatlantirish paytiga kelib hosil boʻlgan hajmda, jumladan, foizlar, majburiyatni bajarishni kechiktirish oqibatida yetkazilgan zararni qoplash, neustoyka va undirish xarajatlarini qoplashni hisobga olgan holda qanoatlantirilishini taʼminlaydi.
3. Garovga qoʻyilgan mol-mulk oldingi garovlardan, xatlanishdan va musodara qilinishdan holidir hamda oʻzga shartnomalar boʻyicha nizo predmeti hisoblanmaydi.
4. Garovga qoʻyilayotgan mol-mulk Mulk egasining yoki vakolat bergan organning nomiga tegishlidir.
5. Davlat mol-mulkini garovga qoʻyishga tegishli davlat mulkini boshqarish organining Davlat mol-mulkini garovga qoʻyishga tegishli davlat mulkini boshqarish organining ruxsatnomasi raqami-sonli ruxsatnomasi berilgan.
6. Garovga qoʻyuvchi Kredit shartnomasi imzolangan yil va sanadagi Kredit shartnomasining raqami-sonli kredit shartnomasi boʻyicha majburiyatlarning bajarilishini taʼminlash vositasi sifatida Garovga oluvchiga jami Garovga qoʻyilayotgan mol-mulkning summasisoʻm miqdordagi quyidagi mol-mulkni garovga qoʻyadi:
Garovga qoʻyilayotgan mol-mulkning nomi
Garovga qoʻyuvchi quyidagi huquqlarga ega:
Garovga qoʻyishgan mol-mulkka egalik qilish va undan belgilanishi boʻyicha foydalanish;
Undiruvga qaratilgan garov narsasi sotilgunga qadar istalgan vaqtda garov bilan taʼminlangan majburiyatni bajarish va ularga undiruvni qaratishni toʻxtatish;
Garovga oluvchidan kredit shartnomasi boʻyicha majburiyatlarning toʻliq yoki qisman bajarilganligini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etishni talab qilish.
Garovga qoʻyuvchining majburiyatlari:
Mazkur shartnomani tegishli davlat mulkini boshqarish organida roʻyxatdan oʻtkazish;
Mazkur shartnomani notarial tartibda guvohlantirish;
9. Garovga qoʻyilgan mol-mulkning asralishini taʼminlash choralarini koʻrish, shu jumladan, oʻz vaqtida joriy va kapital taʼmirlash ishlarini amalga oshirish;
9.1. Garovga qoʻyilgan mol-mulkning mavjudligi, asralishi va saqlanish sharoitlarini, shuningdek shartnoma shartlarining bajarilishini tekshirishga kelgan Garovga oluvchiga (uning vakillariga) toʻsqinlik qilmaslik;
9.2. Garovga oluvchining talabiga koʻra, oʻzining ishlab chiqarish-xoʻjalik faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni taqdim etish;
9.3. Qarzni boshqa shaxslarga oʻtkazmaslik;
9.4. Garov narsasini almashtirmaslik;
9.5. Garovga qoʻyilgan mol-mulkni navbatdagi garovga qoʻymaslik.
Garovga oluvchi quyidagi huquqlarga ega:
Garovga qoʻyilgan mol-mulkning amalda mavjudligi, holati va saqlanish sharoitini hujjatlar boʻyicha tekshirish;
Garovga qoʻyuvchidan garovga qoʻyilgan mol-mulkning saqlanishini taʼminlash choralarini koʻrishni talab qilish;
Garovga qoʻyilgan mulk Garovga oluvchining aybi boʻlmagan holda yoʻqolgan va Garovga qoʻyuvchi Garovga oluvchining roziligiga muvofiq mol-mulkni oʻzga, qiymati va xossalariga koʻra yoʻqotilgan mulkka teng boʻlgan mol-mulkka almashtirishdan bosh tortgan taqdirda, garov bilan taʼminlangan majburiyatning muddatidan oldin bajarilishini talab qilish.
11. Garovga oluvchi Garovga qoʻyuvchining talabiga muvofiq kredit shartnomasi boʻyicha majburiyatlarning toʻliq yoki qisman bajarilganligi toʻgʻrisidagi hujjatlarni taqdim etishi shart.
Maxsus shartlar.
Garovning narsasi boʻlgan mol-mulk begonalashtirilgan, ijaraga berilgan, sotilgan yoki undiruvga qaratilgan taqdirda, taraflar Oʻzbekiston Respublikasining amaldagi qonunchilikka zid kelmaydigan shartlarga va tartibga rioya qilish majburiyatini oladilar.
Garovga qoʻyilgan mol-mulkni kim oshdi savdosida sotishdan olingan mablagʻlarni taqsimlashda Garovga oluvchining garov shartnomasi boʻyicha talablarni qanoatlantirishda birinchi navbatdagi ustunlik huquqi hisobga olinadi.
Mazkur shartnoma boʻyicha garov narsasiga boʻlgan mulkchilik yoki ijaraga oid huquqlarning Garovga oluvchiga ham, uchinchi shaxslarga ham oʻtishiga yoʻl qoʻyilmaydi.
Garovga oluvchining talablari uchinchi shaxslar tomonidan qanoatlantirilishi mumkin emas.
Garovga oluvchi kredit shartnomasi boʻyicha yetishmayotgan pul mablagʻlarini qoplash uchun Garovga oluvchining boshqa mol-mulkiga undiruvni qaratishga yoʻl qoʻyilmaydi.
Garov shartnomasi taraflar tomonidan imzolangandan keyin, davlat mulkini boshqarish tegishli qoʻmitasining garov bitimlarining hisobga olish roʻyxatiga olingan paytdan boshlab kuchga kiradi.

ДОГОВОР О ЗАЛОГЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СОБСТВЕННОСТИ
Ф.И.О. и должность руководителя банка залогополучателя,являющийся руководителем Наименование банка залогополучателя, его организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, дающий право залогополучателю на заключение договора,(далее именуемый «Залогополучатель»), с одной стороны, и Ф.И.О. и должность руководителя залогополучателя,являющийся руководителем Наименование банка залогодателя, его организационно-правовая форма,действующий на основании Документ, дающий право залогодателю на заключение договора,(далее именуемый «Залогодатель»), с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Настоящий договор является неотъемлемой частью договора о предоставлении Залогополучателем (банком) Залогодателю (должнику) кредитных средств в размере Общий размер кредита сумов с обязательством их возвращения в соответствии с кредитным договором №Номер кредитного договора от Дата и год подписания кредитного договора года на срок до Дата возвращения кредита года.
2. Залог имущества обеспечивает исполнение требований залогодержателя (банка) по кредитному договору в размере, начисленном к моменту их исполнения, включая проценты, компенсацию убытков, причиненных задержкой в исполнении обязательства, с учетом компенсации неустойки и расходов на взыскание.
3. Заложенное имущество свободно от предыдущих залогов, обременений и конфискаций и не считается предметом споров по иным договорам.
4. Заложенное имущество принадлежит Наименование органа, предоставляющего имущество в собственность или представительство.
5. Разрешение № Номер свидетельства, выданного соответствующим органом государственного управления, предоставляющего государственное имущество в залог органа управления государственным имуществом на залог государственного имущества.
6. Залогодатель закладывает следующее имущество Залогополучателю на общую сумму Сумма, на которую имущество поставлено в залог в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредитному договору № Номер кредитного договора от Дата и год подписания кредитного договора:
Наименование имущества, поставленного в залог
7. Залогодатель имеет следующие права:
7.1. Владение заложенным имуществом и его использование в установленном порядке;
7.2. Исполнение обязательств, обеспеченных залогом, в любое время до продажи предмета залога, подлежащего взысканию, и приостановление взыскания этого предмета;
7.3. Требование от залогополучателя предоставления документов, подтверждающих полное или частичное исполнение обязательств по кредитному договору.
8. Обязанности залогодателя:
8.1. Регистрация настоящего договора в соответствующем государственном органе по управлению имуществом;
8.2. Нотариальное заверение настоящего договора.
9. Принятие мер по обеспечению сохранности заложенного имущества, включая своевременное проведение текущего и капитального ремонта;
9.1. Не препятствовать залогополучателю (его представителям), пришедшим проверить наличие, сохранность и условия хранения заложенного имущества, а также исполнение условий договора;
9.2. По запросу залогополучателя предоставлять информацию о своей производственной и хозяйственной деятельности;
9.3. Не передавать долг другим лицам;
9.4. Невыполнение обязательств по обмену залоговым имуществом;
9.5. Не ставить под залог уже заложенное имущество.
10. Залогополучатель имеет следующие права:
10.1. Проверка фактического наличия, состояния и условий хранения заложенного имущества в соответствии с документами;
10.2. Требование от залогодателя принятия мер по обеспечению сохранности заложенного имущества;
10.3. В случае утраты заложенного имущества не по вине Залогополучателя и его отказа заменить имущество другим имуществом, равным по стоимости и свойствам утраченному, с согласия Залогополучателя потребовать досрочного исполнения обязательства, обеспеченного залогом.
11. Залогополучатель обязан по требованию Залогодателя предоставить документы, подтверждающие полное или частичное исполнение обязательств по кредитному договору.
12. Особые условия.
12.1. В случае отчуждения, сдачи в аренду, продажи или взыскания имущества, являющегося предметом залога, стороны обязуются соблюдать условия и порядок, не противоречащие действующему законодательству Республики Узбекистан.
12.2. При распределении выручки от продажи заложенного имущества на публичном аукционе учитывается приоритетное право Залогополучателя на удовлетворение требований по договору залога.
12.3. Передача права собственности или права аренды на заложенное имущество по настоящему договору Залогополучателю или третьим лицам не допускается.
12.4. Требования Залогополучателя не могут быть удовлетворены третьими лицами.
12.5. Залогополучатель не имеет права налагать арест на другое имущество Залогодателя для покрытия недостатка средств по кредитному договору.
13. Договор залога вступает в силу с момента его внесения в реестр залоговых сделок соответствующего комитета по управлению государственным имуществом после его подписания сторонами.
14. Право залога прекращается в следующих случаях:
14.1. При прекращении обязательства, обеспеченного залогом по кредитному договору;
14.2. При ликвидации залога.
ЗАЛОГОПОЛУЧАТЕЛЬ:
Юридический адрес: Юридический адрес залогополучателя Р/счет: Расчетный счет залогополучателя Код банка: Банковский код залогополучателя ИНН: Номер ИНН залогополучателя Номер телефона для связи с залогополучателем |
ЗАЛОГОДАТЕЛЬ:
Юридический адрес: Юридический адрес залогодателя Р/счет: Расчетный счет залогодателя Код банка: Банковский код залогодателя ИНН: Номер ИНН залогодателя Номер телефона залогодателя |