Daʼvogar shaxsning F.I.O.si
Daʼvo mazmuni: Javobgarning F.I.O.sidan Javobgarga berilgan qarz miqdori soʻm qarzdorlikni undirish toʻgʻrisida
(Qarz shartnomasi boʻyicha qarzdorlikni undirish toʻgʻrisida)
Ish boʻyicha javobgar Javobgarning F.I.O.si Javobgarga qarz berilgan yil yil Javobgarga qarz berilgan oy oyining Javobgarga qarz berilgan kun kunida mening oldimga kelib qarz soʻradi. Shundan soʻng men javobgarga oʻzaro tilxat asosida Javobgarga berilgan qarz miqdori soʻm miqdorida qarz berdim. Javobgar Javobgarga berilgan qarz miqdori soʻmni Javobgar qarzni qaytarishi lozim bo‘lgan yil yil Javobgar qarzni qaytarishi lozim bo‘lgan oy oyining Javobgar qarzni qaytarishi lozim bo‘lgan oy kuniga qadar qaytarishi lozim lozim edi, shunday boʻlsada javobgar Javobgarga berilgan qarz miqdori soʻm qarzni qaytarmasdan kelayapti. Shu kunga qadar javobgarga bir necha bor qarzni qaytarishni soʻrab murojaat qildim, lekin javobgar turli xil bahonalar bilan qarzni qaytarmasdan kelmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksi 324-moddasiga koʻra, qarzdor majburiyatni bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi tufayli kreditorga yetkazilgan zararni toʻlashi shart.
Agar qonunchilikda yoki shartnomada oʻzgacha tartib nazarda tutilgan boʻlmasa, zararni aniqlashda majburiyat bajarilishi kerak boʻlgan joyda, qarzdor kreditorning talablarini ixtiyoriy qanoatlantirgan kunda, bordi-yu, talab ixtiyoriy qanoatlantirilgan boʻlmasa, — daʼvo qoʻzgʻatilgan kunda mavjud boʻlgan narxlar eʼtiborga olinadi. Sud vaziyatga qarab, zararni toʻlash haqidagi talabni qaror chiqarilgan kunda mavjud boʻlgan narxlarni eʼtiborga olgan holda qanoatlantirishi mumkin.
Fuqarolik kodeksi 734-moddasida, agar qonunda yoki qarz shartnomasida boshqacha tartib nazarda tutilgan boʻlmasa, qarz beruvchi (yuridik shaxs yoki fuqaro) qarz oluvchidan qarz summasiga shartnomada belgilangan miqdorda va tartibda foizlar olish huquqiga ega boʻladi.
Agar qarz shartnomasi boʻyicha qarz oluvchiga turga xos alomatlari bilan belgilangan ashyolar topshirilsa, ularning miqdori va shakli (pul yoki natura holidagi) shartnomada koʻzda tutilgan hollarda foizlar toʻlanishi kerak.
Foizlar toʻlash tartibi va muddatlari qarz shartnomasi bilan belgilanadi. Agar foizlar toʻlash tartibi va muddatlari shartnomada belgilangan boʻlmasa, ular asosiy qarzni qaytarish uchun shartnomada nazarda tutilgan tartibda va muddatlarda toʻlanadi.
Fuqarolik kodeksining 735-moddasida esa qarz oluvchi olingan qarz summasini qarz shartnomasida nazarda tutilgan muddatda va tartibda qarz beruvchiga qaytarishi shart.
Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda ushbu davrda javobgar qarzni qaytarmaganligi sababli Vaqtida to‘lanmagan qarz uchun hisoblangan bank foizining summasi soʻm miqdorida bank foizi ham undirish lozim deb hisoblayman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 324, 734-735 moddalariga asosan suddan,
Soʻrayman:
Javobgarning F.I.O.sidan mening foydamga Javobgarga berilgan qarz miqdori soʻm asosiy qarz hamda qarzni oʻz vaqtida qaytarmaganligi sababli Vaqtida to‘lanmagan qarz uchun hisoblangan bank foizining summasi soʻm miqdorida bank foizi undirib berishingizni.

Иск о взыскании задолженности по договору займа
Ответчик Ф.И.О. Ответчика День предоставления Ответчику долга Месяц предоставления Ответчику долга Год предоставления Ответчику долга придя ко мне в рабочее время попросил у меня долг. После этого я передал ему в долг под расписку Сумма, предоставленная Ответчику в долг (указывается цифрами и прописью).Ответчик должен был мне вернуть Сумма, предоставленная Ответчику в долг (указывается цифрами и прописью) к День, в который займ должен был быть возвращен Месяц, в который займ должен был быть возвращен Год, в который займ должен был быть возвращен,но, несмотря на это еще не вернул эти средства. К настоящему времени я неоднократно обращался к Ответчику с просьбой возвратить мне долг, но он под всякими предлогами отвечал мне отказом.
Согласно Статье 324 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «Должник обязан возместить кредитору убытки, причиненные неисполнением или ненадлежащим исполнением обязательства. Если иное не предусмотрено законодательством или договором, при определении убытков принимаются во внимание цены, существовавшие в том месте, где обязательство должно было быть исполнено, в день добровольного удовлетворения должником требования кредитора, а если требование добровольно удовлетворено не было, — в день предъявления иска. Исходя из обстоятельств, суд может удовлетворить требование о возмещении убытков, принимая во внимание цены, существующие в день вынесения решения
Всоответствии со статьей 734 этого же кодекса, если иное не предусмотрено законом или договором займа, займодавец (юридическое лицо или гражданин) имеет право на получение от заемщика процентов на сумму займа в размерах и порядке, определенных договором.
Если по договору займа заемщику передаются вещи, определенные родовыми признаками, проценты подлежат уплате в случае, когда их размер и форма (денежная или натуральная) предусмотрены договором.
Порядок и сроки выплаты процентов устанавливаются договором займа. Если порядок и сроки выплаты процентов не установлены договором, то они выплачиваются в порядке и сроки, предусмотренные договором для возврата основного долга.
Ав статье 735 этого кодекса, определено, что «заемщик обязан возвратить займодавцу полученную сумму займа в срок и в порядке, предусмотренные договором займа».
Исходя из вышеизложенного, с учетом того, что Ответчик не возвращает заемные средства, считаю необходимым взыскать с него и банковские проценты Сумма банковских процентов, начисленных за невыплаченный займ.
На основании статей 324, 734-735 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
Взыскать с Ф.И.О. Ответчика в мою пользу сумму основной задолженности в размере Сумма, предоставленная Ответчику в долг (указывается цифрами и прописью),а также банковских процентов в размере Сумма банковских процентов, начисленных за невыплаченный займ,образовавшихся в результате невыплаты им задолженности по займу своевременно.